Obrazek użytkownika Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
piątek, Października 12, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Po przyjęciu Ordynacji Wyborczej i rozdaniu list poparcia chętnym do kandydowania uczniom, ruszyli oni na korytarze szkolene, aby odnaleźć 20 szkolnych kolegów i koleżanek, którzy złożą na nich swój podpis. Następnie wyznaczonym terminie do 5.10.2018 złożyli je w specjalnie na ten cel przygotowanej skrzynce w sekretariacie szkoły. Równocześnie w drodze losowania, spośród członków Samorządów Klasowych została wyłoniona pięcioosobawa Komisja wyborcza, która czuwała nad przebiegiem wyborów. W piątek 5.10. zasiadła ona do przeanalizowania list poparcia. W wyniku jej pracy wyłonionych zostało 13 kandydatów, a ich lista natychmiast została wywieszona w widocznym miejscu, na 1 piętrze budynku szkoły. Tego dnia rozpoczęła się również kampania wyborcza. 

Kandydaci obiecywali nam wiele rzeczy. Część z nich wydawała się być realna do spełnienia, a część (jak budowa basenu w szkole) budziła nasze wątpliwości. Kampania zakończyła się na dzień przed wyborami, które odbyły się 12.10.2018 r. Komisja Wyborcza, przy pomocy opiekuna Samorządu Szkolnego p. Anny Romejko, przygotowała karty do głosowania i listy uprawnionych. Uczniowie postarali się również o to, aby lokal wyborczy, który usytuowany został na korytarzu szkolnym, zapewniał możliwość tajnego głosowania. W piątek ruszyliśmy do wyborów. Każdy miał możliwość zagłosowania podczas przerw. Po zakończonym głosowaniu Komisja Wyborcza przeliczyła głosy. Okazało się, że spośród 13 kandydatów 9 otrzymało poparcie szkoły. W wyborach udział wzięło 162 uczniów, czyli frekwencja wyniosła 74%

Tym sposobem mamy Radę Samorządu Uczniowskiego, która została przedstawiona społeczności szkolnej podczas zorganizowanego apelu. Władze Samorządu Uczniowskiego przedstawiły uczniom szkoły program, który zamierzają zrealizować podczas tego roku szkolnego.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wyzawania zaangażowani byli:

Wychowawcy klas, którzy przeczytali wszystkim uczniom Ordynację Wyborczą i przeprowadzili głosowanie za jej przyjęciem
Pani sekretarka, która szczętnie zbierała listy poparcia kandydatów

Przedstawiciele Samorządów Klasowych, tworzący Komisję Wyborczą: Emilia z 7a, Wiktor z 3a (gim), Kacper z 4a, Mateusz z 8a i Oliwia z 3b (gim) 

 

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było takie wytłumaczenie Ordynacji Wyborczej, aby każdy uczeń ją zrozumiał.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Największym sukcesem była kampania wyborcza, która przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku. Ogromnie ucieszyliśmy się również, że w zakamarkach szkoły udało nam się odnaleźć starą urnę wyborczą i parawany z gabinetu pani pielęgniarki, które zapewniły intymność głosowania.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Ordynacja wyborcza.pdf (423KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzięki za dodanie relacji! :)

Wygląda na to, że świetnie Wam poszło! laugh Jasno określiliście zasady kandydowania (listy poparcia). Świetnie, że komisja składała się z uczniów z różnych klas, jednak warto dać tę szansę także innym chętnym w przyszłości. :) Niemniej wielki plus, że stworzyliście Komisję - bez tego ciężko o dobre wybory. Brawa za organizację - najpier weryfikacja list, a potem ogłoszenie kandydatów i kampania. Świetnie, że kandydaci prezentowali swoje pomysły, ale w jaki sposób to robili? Jest wiele dróg: plakaty, ulotki, facebook, debata, co było u Was? wink

Wspaniale, że Komisja wraz z opiekunek przygotowała niezbędne elementy do głosowania - karty i listy. Wspaniale, że zapewniliście tajność głosowania przez parawany i urnę (która sprzyja wiarygodności i powadze wyborów). Dzięki za podanie liczby głosujących i frekwencji - całkiem duża! Może warto za rok zorganizować kampanię profrekwencyjną lub przeprowadzić debatę kandydatów, by zachęcić jeszcze więcej uczniów i uczennic do udziału i decydowania o losie swojej szkoły?

Wspaniale, że przedstawiliście Radę SU na apelu całej społeczności - to bardzo ważne, by uczniowie i uczennice wiedzieli, kto jest ich przedstawicielem i do kogo mogą się zwracać. Powodzenia w realizowaniu programu - trzymamy mocno kciuki! yes Ciekawi jesteśmy, w jaki sposób informowaliście uczniów o terminie wyborów i zasadach kandydowania - warto pomyśleć o tym, jak najlepiej docierać do uczniów i uczennic, jak się z nimi komunikować, a dórg jest wiele - plakaty, ogłoszenia ścienne, radiowęzeł (jeśli macie), facebook, apele lub przez Przedstawicieli Samorządów Klasowych. Wielkim plusem jest to, że wywiesiliście ogólnodostępną listę kandydatów - tak trzymać! smiley Świetnie, że wychowawcy klas włączyli się w przedstawienie i zatwierdzenie ordynacji wyborczej w klasach! To bardzo ważne by społecznośc szkolną ją znała (nawet jeśli trudne było jej wytłumaczenie) i uznała! Dzięki temu mogą postępować według niej i traktować bardziej poważnie, bo ktoś spytał ich o decyzję. Od tego właśnie zaczyna się zaangażowanie uczniów i uczennic w sprawy szkoły - brawo! smiley Dzięki także za zdjęcia - pokazują Wasze staranie, by te wybory przebiegały według demokratycznych zasad, z czego bardzo się cieszymy! Świetna ordynacja wyborcza zgodna z demokratycznymi zasadami! Gratulujemy Wam włożonej pracy i czasu, bo opłacało się - w oparciu o te zasady mogliście przeprowadzić bardzo dobre wybory i Wam się to udało! Powodzenia za rok, czekamy na następną relację! laugh