Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa CET w Kowalach
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
czwartek, Września 27, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

W drugim tygodniu września rozwiesiliśmy plakaty informujące o terminie i miejscu wyborów. Kandydaci przedstawiali swoje propozycje. Poprosiliśmy gminę Kolbudy o wypożyczenie urny i parawanów wyborczych. Przygotowaliśmy ulotki dla rodziców odnośnie udziału w październikowych wyborach samorządowych.

We wtorek 25 września na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z kandydatami do Samorządu Uczniowskiego.

Debatę prowadziła Olga. Uczniowie odpowiadali  m.in. na pytania, które w przeciągu tygodnia uczniowie naszej szkoły wpisali na specjalnie przygotowanym plakacie.  Odpowiedzi kandydatów były bardzo dobrze przemyślane.  Z kolei słuchacze z entuzjazmem reagowali na wypowiedzi kandydatów.

Po kampanii wyborczej, rozwieszaniu plakatów, debacie z kandydatami nadszedł dzień wyborów.

Przygotowaliśmy listy uprawnionych do głosowania uczniów i uczennic z miejscami na ich podpis. Wydrukowaliśmy karty do głosowania i podbiliśmy pieczątką szkoły. Przygotowaliśmy lokal wyborczy. Zaplombowaliśmy i zabezpieczyliśmy przed otwarciem urnę wyborczą, którą wraz z parawanami wypożyczyła nam Gmina Kolbudy.
Nadeszedł czwartek, o godzinie 7:30, pojawili się pierwsi wyborcy. Chcąc otrzymać kartę do głosowania trzeba było okazać legitymację szkolną. Spośród siedmiu kandydatów wybieraliśmy dwóch. Głosować można było na każdej przerwie do godziny 14:00.

W towarzystwie całej komisji wyborczej otworzyliśmy urnę. Policzyliśmy głosy. Porównaliśmy liczbę głosów z liczbą podpisów na listach. Oddzieliliśmy głosy ważne od nieważnych. Policzyliśmy głosy oddane na poszczególnych kandydatów i kandydatki. Sporządziliśmy protokół z prac komisji wyborczej. Jesteśmy pewni, że chcemy rozwijać swój samorząd uczniowski w programie Szkoła Demokracji. Przybiliśmy sobie piątki- bo dobrze wykonaliśmy zadanie.

Punkty, które udało się nam wprowadzić w życie w grze ,,Rozegraj z nami wybory".

1. Za organizację wyborów odpowiadała uczniowska komisja wyborcza.

2.Zasady przeprowadzania wyborów, kandydowania i głosowania  spisaliśmy w ordynacji wyborczej.

3. Ordynacja wyborcza przyznawała czynne i bierne prawo wyborcze wszystkim uczniom w szkole. Prawo nie było ograniczone oceną z zachowania, średnią ocen ani opinią nauczyciela/wychowawcy.

4. Na potrzeby wyborów przygotowaliśmy specjalny lokal wyborczy z miejscem do tajnego głosowania, stolikiem komisji wyborczej oraz urną.

5. Głosowaliśmy indywidualnie - każdy wybierał moment dla siebie dogodny.

6. Zorganizowaliśmy debatę wyborczą kandydatów.

7. Zorganizowaliśmy kampanię zachęcającą dorosłych do oddania głosu w wyborach samorządowych 21 października, tzn. 19.10.2018 r. wróżyliśmy rodzicom i nauczycielom.

Bardzo spodobał nam się pomysł wróżb wyborczych, który  znaleźliśmy w materiałach CEO. Postanowiliśmy zorganizować je również u nas.

 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Ubiegłoroczny SU naszej szkoły.

Nauczyciele i dyrekcja.

Uczniowie klasy VII i VI B - członkowie komisji wyborczej.

Gmina Kolbudy.

Cała społeczność uczniowska naszej szkoły przy tworzeniu listy pytań na debatę kandydatów.
 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Mała ilość czasu i poczucie ciągłego jego braku. Przekazywanie informacji całej społeczności uczniowskiej.
 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Uważamy za swój sukces dzień finalny - dzień wyborów. Pochwały z ust nauczycieli i  rodziców za demokrateczynie przeprowadzone wybory.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Ordynacja wyborcza szkoly podstawowej cet w kowalach.pdf (250KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dziękujemy za dodanie relacji! :)

Ekstra! Dobra robota! smiley Wspaniale, że tak się przygotowaliście - plakaty informacyjne, urny i parawany to bardzo ważne elementy wyborów, dzięki którym uczniowie i uczennice byli dobrze poinformowani, a głosowanie mogło się odbyć w warunkach takich, jak powinno. Parawany pozwalają zapewnić jedną z najważniejszych zasad, czyli tajność głosowania, dlatego dobrze, że o to zadbaliście! Świetnie także, że przyłączyliście się do kampanii zachęcającej dorosłych do udziału w wyborach! Cieszymy się, że zagraliście z nami w grę wyborczą, a także skorzystaliście z naszych wróżb wyborczych! yes Debata to także super pomysł, aby wyborcy mogli bliżej zapoznać swoich kandydatów - fajny pomysł z miejscem na wpisywanie i gromadzenie pytań od uczniów! :) Po zdjęciach, na których widać Wasze starania i entuzjazm oraz szczegółowym opisie dnia wyborów stwierdzamy, że poszło Wam niesamowicie!  laugh Gratulujemy zorganizowania demokartycznych wyborów w Waszej szkole! :) To prawdziwy sukces! Także i my przybijamy Wam piąteczki! Zgadzamy się - dzień wyborów to uwieńczenie dobrego przygotowania i w Waszym przypadku widać, że się opłacało - wszystko przebiegło sprawnie!

Odnośnie trudności, jaką jest przekazywanie informacji społeczności szkolnej - niewątpliwie to wymagające zadanie, ale niezbędne i kluczowe, aby była wysoka frekwencja i uczniowie czuli, że ich głos coś znaczy, jest ważny i mają wpływ na sprawę. Trzeba informować zarówno przed wyborami - o terminie, przybliżać kandydatów oraz zasady głosowania oraz po, aby uczniowie wiedzieli, jaki był efekt tego, w czym brali udział i kto został wybrany. Ważne, by uczniowie wiedzieli, do kogo mają się zwrócić ze swoimi sprawami i kto ich reprezentuje. Są różne sposoby na to - gazetka ścienna w widocznym miejscu, gazetka szkolna, strona internetowa szkoły, profil szkoły lub samorządu na fb, grupa na fb, poprzez przedstawicieli Samorządów Klasowych, apel, radiowęzeł - możliwości, jak widzicie jest mnóstwo. Warto korzystać z kilku kanałów jednocześnie, by informacja dotarła do wszystkich. Może zastanówcie się, które formy są najpopularniejsze w Waszej szkole, a które warto wprowadzić lub rozwinąć? Do następnym wyborów jeszcze trochę czasu, ale możecie nad tym popracować!

Świetnie, że macie szczegółową ordynację wyborczą, która określa dokładne zasady (i co najważniejsze każdy uczeń i uczennica mają wg niej prawo wyborcze czynne i bierne!). Jedno nas zastanawia - w jaki sposób zostaje wybrany przewoniczący spośród Rady SU? To głosowanie czy inna forma? Warto, abyście doprecyzowali te zasady, gdyż jest to niejasne.

Wielkie brawa, gratulacje za świetnie zorganizowane wybory! Oby tak dalej! smiley Trzymamy kciuki i czekamy na kolejne wyzwania!