Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. 11 Listopada
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
poniedziałek, Października 1, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Zeszłoroczna Rada Samorządu w porozumieniu z opiekunem i przedstawicielami Samorządów Klasowych ustaliła termin wyborów i ogłosiła go w klasach. Został on także upubliczniony przez wywieszenie na gazetce SU. Wybrana została także Komisja Wyborcza - zgodnie z zasadami powołani byli do niej uczniowie z różnych klas, którzy nie kandydowali. Potem przyjmowane były zgłoszenia chętnych uczniów, w naszej ordynacji nie mamy zapisu o potrzebie poparcie kandydatów, dlatego zgłosić mógł się każdy. Jednak mimo wcześniejszych zapewnień, wcale wielu chętnych nie było. Lista kandydatów wraz z ich planami zostały zaprezentowane na gazetce. I co dalej?

Najpierw myśleliśmy o apelu, na którym kandydaci mogliby się zaprezentować, ale po dyskusji doszliśmy do wniosku, że dla niektórych chętnych do pracy, jest to punkt "nie do przejścia", dlatego zrezygnowaliśmy. Trwały za to rozmowy na przerwach, prezentowanie siebie, wyjaśnianie, co kandydat chciałby zrealizować, co jest jego priorytetem. Te nieoficjalne spotkania przekonywały nieprzekonanych i sprawiały, że na wybory czekało coraz więcej uczniów.

Komisja przygotowała karty do głosowania, listy klas i miejsce do głosowania, każdy mógł spokojnie oddać swój głos. Na przerwach w niektórych momentach przy komisji było tłoczno, mimo to uczniowie nad wszystkim panowali. Na listach odznaczane były odebrane karty. A wypełnione karty wrzucane do urny wyborczej. .

Głosy podliczone zostały komisyjnie tego samego dnia - frekwencja 87%, a wyniki podane do publicznej wiadomości kolejnego.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Zaangażowani

- ubiegłoroczni członkowie Rady Samorządu

- członkowie Komisji Wyborczej

A tak naprawdę to wszyscy głosujący

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze okazały się sprawy logistyczne. Przygotowanie miejsca wyborów i nadzór nad ich spokojnym przeprowadzeniem, tak by każdy chętny uczeń mógł bez problemu zagłosować (jesteśmy szkołą pracującą na zmiany, do tego dochądzą przerwy obiadowe). Jednak problemy pokonaliśmy.
 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Nasze sukcesy

- frekwencja - cieszymy się, że dzięki rozmowom, prezentowaniu kandydatów duża grupa uczniów zagłosowała, wyraziła w wyborach własne zdanie.

- zmobilizowanie kandydatów do ciekawego prezentowania własnych planów - gazetka, liczne rozmowy, przedtawianie się młodszym uczniom.

- wybory bez zakóceń i wszystkiegłosy ważne!

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Dodatkowe informacje: 

Ponieważ nasz regulamin nie jest opublikowany na stronie, dlatego jego fragment dotyczący wyborów zamieszczamy tutaj

ORDYNACJA WYBOR

Rada SU wybiarana jest corocznie do 10 października Wybory są równe, tajne, powszechne, bezpośrednie i większościowe.

Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły.

Prawo kandydowania (bierne prawo wyborcze) na członka Rady SU – posiada każdy uczeń szkoły,

Ogólnoszkolne wybory do Rady SU przeprowadza Szkolna Komisja Wyborcza w skład której wchodzi 1 losowo wybrany przedstawiciel każdej klasy, który nie jest kandydatem

Szkolna Komisja Wyborcza powoływana jest na 3 tygodnie przed ustalonym terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:

a. przyjęcie zgłoszeń od kandydatów,

b. ogłoszenie nazwisk kandydatów oraz zasad prowadzenia kampanii wyborczej przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem wyborów,

c. przygotowanie wyborów,

d. ogłoszenie terminu i miejsca wyborów,

e. przeprowadzenie wyborów,

f. obliczenie głosów,

g. sporządzenie protokołu z wyborów i ogłoszenie ich wyników.

Ogólnoszkolne wybory przeprowadzane są w następujący sposób:

1. Kandydaci prowadzą kampanię wyborczą w czasie 2 tygodni przed ustalonym  terminem wyborów i według zasad określonych przez Szkolną Komisję Wyborczą.

2. Na kartach do głosowania nazwiska kandydatów do Rady SU oraz umieszczone są w kolejności alfabetycznej.

3. Głosowanie odbywa się w określonym miejscu i terminie, głosujący składa podpis na liście oraz wypełnia kartę do głosowania wg instrukcji na niej zamieszczonej i wrzuca ją do urny wyborczej.

4. Członkami Rady SU zostaje pierwszych 5 osób, które otrzymało największą liczbę głosów.

5. Przewodniczącym Rady SU zostaje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w głosowaniu spośród wszystkich wybranych członków Rady SU.

6. Jeżeli ze względu na równość liczby głosów oddanych na kandydatów zaistnieje trudność w dzieleniu mandatów, Szkolna Komisja Wyborcza zarządza wybory uzupełniające.

Mandat członka Rady SU wygasa w razie:

a. rezygnacji,

b. końca kadencji,

 Jeśli wygaśnięcie mandatu następuje w trakcie kadencji:

- w miejsce stałych członków Rady SU - Rada SU powołuje osoby pełniące ich obowiązki na czas określony lub przeprowadza uzupełniające wybory powszechne,

- w przypadku Przewodniczącego Rady SU – na czas określony obowiązki Przewodniczącego pełni wybrany członek Rady SU,

 

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzięki za dodanie relacji! smiley

Wygląda na to, że spisaliście się na medal! Przeprowadziliście wybory do Rady SU w Waszej szkole opierając się o demokratyczne zasady - wszystko zgodnie z Waszą Ordynacją wyborczą! Bardzo istotne jest, żeby każdy uczeń miał prawo kandydować i głosować i macie taki zapis oraz przestrzegacie go - świetnie! Wasza ordynacja jest klarowna i dobrze skonstruowana, co pozwala na dobre określenie procedur i ułatwia korzystanie z nich. Fajne jest także to, że kandydaci znaleźli możliwość prezentowania swoich programów na różne sposoby wygodne dla nich. Wielkie brawa dla Komisji Wyborczej za przygotowanie wyborów od strony formalnej i przeprowadzenie głosowania - dzięki Wam odbyło się to w należytym porządku! Dołączyliście także fotki - widać, że mieliście pełne ręce roboty! wink

Jeśli chcecie, napiszcie nam jeszcze, ilu było kandydatów? Ile uczniów i uczennic łącznie zagłosowało? Jesteśmy bardzo ciekawi także tego, w jaki sposób ogłosiliście wyniki w szkole? Dajcie znać!

Gratulacje samych sukcesów - wielka frekwencja jest ważna, bo pokazuje zaangażowanie uczniów w sprawy szkoły! Wspaniale, że udało Wam się także zmobilizować kandydatów to ciekawego prezentowania, co - jak piszecie - przełożyło się na zaangażowanie większej ilości uczniów w głosowanie. Pokonaliście także trudności logistyczne i udało Wam sie zorganizować wybory w demokratyczny sposób! Oby tak dalej! yes Czekamy na kolejne relacje! laugh