Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Olszewie
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?:
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów:
piątek, Maja 10, 2019

Organizacja tegorocznych wyborów do zarządu SU w naszej szkole rozpoczęła się zgodnie z  ordynacją wyborczą, od kampanii wyborczej kandydatów. Za wybory od początku do końca odpowiedzialni byli przewodniczący i opiekuni SU, którzy krok po kroku wypełniali zaplanowane zadania. Przewodniczący SU zapoznał młodszych kolegów z zasadami demokratycznych wyborów przedstawiając tym samym zasady kandydowania oraz zasady głosowania w wyborach. Uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest oddawanie przemyślanych głosów, które pozwolą na wyłonienie właściwych  kandydatów. Każdy z nich poczuł się odpowiedzialny za ,, losy szkolne". Kandydaci oprócz oplakatowania spotykali się na spotkaniach zespołowych jak i indywidualnych ze swoimi wyborcami. Nowością w tym roku szkolnym była zmiana umiejscowienia lokalu - charakter lokalu wyborczego na ten dzień przybrała biblioteka. Lokal wyborczy był czynny w określonych godzinach i uczniowie  bez przypominania ze strony nauczycieli odwiedzali lokal wyborczy. Każdy wyborca ponadto musiał przed otrzymaniem kart wyborczych musiał podpisać się na liście uprawnionych do głosowania. Po przeprowadzonych wyborach do pracy ruszyła komisja skrutacyjna wybrana spośród aktualnych członków ZSU. Zliczano głosy, uzupełniano protokoły, które zostały przekazane do dokumentacji Zarządu SU.  Ogłoszenie wyników wyborów  nastąpiło w tym samym  dniu. W następnym dniu  wywieszenie wyników i listy nowych członków Zarządu SU na tablicy ogłoszeń SU oraz na stronie szkoły.  Kolejnym krokiem było uroczyste zaprzysiężenie nowych członków Zarządu SU. Zaprzysiężenie to miało miejsce w obecności całej społeczności szkolnej, po uprzednio odśpiewanym hymnie szkoły. Nowi członkowie ślubowali na sztandar szkoły rzetelnie wywiązywać się z powierzonych im funkcji. .

W realizację wyzwania zaangażowani byli uczniowie klasy 8 wchodzący w sklad Zarządu SU w tym  przewodnicząca Zarządu SU  oraz opiekun SU.

Największym wyzwaniem było przygotowanie lokalu wyborczego oraz przeprowadzenie demokratycznych spotkań, szczególnie z uczniami klas młodszych. Ze względu na dużą ilość uczniów dojeżdżających kłopoty także mięli kandydaci przy organizacji swoich spotkań wyborczych. Już mamy przemyślenia i wiemy jak usprawnić to na przyszły rok. . Zdjęcia z tego wyzwania znajdują się jedynie za zgodą rodziców na stronie internetowej naszej szkoły.

Największym sukcesem tego wyzwania była 100% obecność uczniów, ogromne zaangażowanie uczniów klasy 8 wchodzących obecnie do Zarządu. Czuwali nad bezpieczeństwem podczas wyborów i nad pracą komisji skrutacyjnych.  Kandydaci do Zarządu SU podczas trwania kampanii wyborczej mieli dobry i stały kontakt z przewodniczącą, która ich wspierała i doradzała. Bardzo się cieszymy, że tegoroczne wybory były całkowicie demokratyczne, dobrowolne i tajne.

dzięki za uzupełnienie relacji! smiley Jeszcze raz wielkie gratulacje świetnie przeprowadzonych wyborów! Oby tak dalej! Powodzenia i pozdrawiamy!

Drogi Zespole,

gratulacje przeprowadzenia demokratycznych wyborów! smiley Z tego co piszecie, udało Wam się je świetnie zorganizować i  zadbaliście o wszystkie najwazniejsze elementy - od kampanii rozpoczynając, poprzez lekcje o zasadach głosowania oraz samo głosowanie aż do ogłoszenia wyników! Wielkie brawa dla osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie wyborów, po Waszym opisie wnioskuję, że poszło to bardzo dobrze. laugh Czuwaliście nad różnymi elementami i przestrzeganiem zasad, takimi jak przygotowanie lokalu i list wyborczych, procedury podpisu, komisja skuracyjna licząca głosy - tak trzymać! Świetnie, że pozwoliliście uczniom samodzielnie wybrać godzinę przyjścia do lokalu, właśnie tak powinno to wyglądać - dobrowolne głosowanie. Nie zapomnieliście o ogłoszeniu wyników różnymi kanałami i jeszcze uroczyste zaprzysiężenie!

Bardzo podoba mi się cały proces Waszych wyborów, niestety zabrakło jednego elementu w Waszej relacji, czego wymagaliśmy od wszystkich - ordynacji wyborczej. Wklejcie proszę link, tekst lub wgrajcie plik, abyśmy mogli zaakceptować wyzwanie. Po relacji widać, że wykonaliście mnóstwo dobrej pracy, więc czekamy tylko na ordynację, aby móc zaakceptować to wyzwanie w Wasyzm wykonaniu! smiley