Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
piątek, Września 28, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

W pierwszym tygodniu roku szkolnego 2018/2019 opiekunowie Samorządu Uczniowskiego udostępnili informację dotyczącą wyborów za pośrednictwem dziennika internetowego oraz gazetki ściennej. Każdy wychowawca klas V-VII otrzymał regulamin wyborów i przedstawił go uczniom podczas kolejnej godziny wychowawczej. Zgodnie z regulaminem, w wyborach mógł wystartować każdy uczeń klas V-VII, jeśli spełnił dwa warunki: zebrał minimum 30 podpisów udzielających mu poparcia uczniów lub pracowników placówki oraz przygotował i przyniósł plakat wyborczy do opiekunów SU przed 24 września 2018. Tym sposobem w tegorocznych wyborach wystartowało 28 kandydatów. Plakaty wyborcze przedstawiające propozycje do planu pracy SU oraz hasła zachęcające do głosowania zostały zaprezentowane w holu głównym naszej szkoły 24.09.2018 r., a w środę poprzedzającą wybory, chętni kandydaci wzięli udział w debacie wyborczej, podczas której zaprezentowali swoje programy i udzielali odpowiedzi na liczne pytania ze strony wyborców. Powszechne, równe oraz tajne wybory wyłaniające władze Samorządu Uczniowskiego odbyły się w piątek 28 września 2018 r. Czynne prawo wyborcze przysługiwało wszystkim uczniom klas IV-VII. Wybory zostały uroczyście rozpoczęte przez panią dyrektor Dorotę Cieślę. Każdy uprawniony do głosowania otrzymał kartę z imienną listą kandydatów i oddał swój głos na jednego wybranego przez siebie ucznia. W wyborach wzięło udział 305 osób, co oznacza, że głosowało 91% uprawnionych do głosowania. Wśród wszystkich głosów oddanych, 6 było nieważnych. Nad prawidłowym przedbiegiem wyborów czuwały sprawujące opiekę nad Samorządem Uczniowskim panie Izabela Gołdyn i Magdalena Kołodziej oraz przewodnicząca i zastępca SU z ubiegłego roku. Aby wejść do władz SU kandydat musiał otrzymać więcej niż 17 głosów. Po podliczeniu głosów, zgodnie z regulaminem, do władz Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2018/2019 weszło 15 osób.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wyzwania zaangażowani byli:

  • przedstawiciele SU z poprzedniej kadencji - zorganizowali spotkanie z uczniami klas IV, podczas którego opowiedzieli młodszym kolegom, jakie są kompetencje SU, jaki jest cel działalności tego organu oraz zachęcili do wzięcia udziału w zbliżającym się głosowaniu,
  • dyrektor szkoły - zorganizowała sejmik uczniowski, podczas którego przedstawieni zostali tegoroczni kandydaci,
  • wychowawcy klas IV-VII - zapoznali uczniów z regulaminem wyborów oraz sprawowali opiekę nad uczniami podczas wyborów.
Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze były kwestie logistyczne w dniu wyborów - sprawne przemieszczanie się głosujących oraz zorganizowanie debaty przedwyborczej - znalezienie dogodnego terminu, niepokój i trema kandydatów. 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Niebywałym sukcesem, który udało nam się osiągnąć było zorganizowanie debaty przedwyborczej, na której zarówno kandydaci, jak i społeczność uczniowska poczuła istotę wyborów oraz możliwość wpływania na życie i funkcjonowanie placówki. Uczniowie pokonali własne lęki i obawy przed publicznym wystąpieniem rozwijając tym samym kompetencje kluczowe takie jak porozumiewanie się w języku ojczystym, kompetencje społeczne i obywatelskie, inicjatywności i przedsiębiorczość. Do sukcesów możemy zaliczyć również dużą ilość kandydatów - 28 osób oraz wysoką frekwencję (91% uprawnionych do głosowania) i sprawną organizację dni wyborczego.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
http://sp5.osw.pl/wp-content/uploads/2019/03/Regulamin-wybor%C3%B3w-do-rady-Samorz%C4%85du-Uczniowskiego.pdf
Dodatkowe informacje: 

Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami - w środę poprzedzającą wybory, chętni kandydaci wzięli udział w debacie wyborczej, podczas której zaprezentowali swoje programy i udzielali odpowiedzi na liczne pytania ze strony wyborców.

Starsi uczniowie lub przedstawiciele władz SU organizują zajęcia na temat wyborów dla swoich młodszych kolegów - przedstawiciele SU prężnie działający podczas poprzedniej kadencji zorganizowali spotkanie z uczniami obecnych klas IV, podczas którego opowiedzieli młodszym kolegom, jakie są kompetencje SU, jaki jest cel działalności tego organu oraz zachęcili do wzięcia udziału w zbliżającym się głosowaniu.

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga Grupo,

dziękujemy za deklarację. Weźcie pod uwagę nasze wskazówki i uwzględnijcie w swoim nowym Regulaminie. Warto, by były one przeprowadzane zgodnie  zdemokratycznymi regułami, zwłaszcza gdy takie głosi tytuł "Szkoła Demokracji". Gratulujemy przeprowadzonych wyborów i powodzenia w podejmowaniu się jego poprawy. Pozdrawiamy!

***

Droga grupo,

Dziękuję za wstawienie w relację treści ordynacji wyborczej. Zawiera ona kilka elementów, które są niezgodne z zasadami programu „Szkoła Demokracji”. Mianowicie:

„Do Samorządu Uczniowskiego mogą kandydować uczniowie klas 5-6. Muszą to być osoby wyróżniające się zdyscyplinowaniem, wysoką kulturą osobistą, grzecznością wobec nauczycieli i kolegów. Kandydaci powinni również cechować się nienaganną opinią wśród uczniów i nauczycieli potwierdzoną minimum dobrą oceną z zachowania.”

Ocena z zachowania nie może być brana pod uwagę podczas zgłaszania kandydatów. Zdaję sobie sprawę, że tegoroczne wybory są za Wami. Co można zrobić, by otrzymać akceptację w tym obszarze? Należy zadeklarować w komentarzu lub bezpośrednio w relacji, że ocena z zachowania jako warunek kandydowania zostanie usunięta z ordynacji wyborczej przed najbliższymi wyborami do władz SU. Wg zasad programu ocena z zachowania nie może stanowić kryterium.

W naszym przewodniku znajduje się taka informacja: „Wszyscy uczniowie i uczennice mają prawo do głosowania i kandydowania. W szczególności: ordynacja nie ogranicza prawa do kandydowania ze względu na oceny (w tym z zachowania) ani opinię wychowawcy lub dyrektora”.

I Wasza deklaracja zmiany ordynacji musi właśnie nastąpić w powyższym zakresie.

Przy okazji, Wasza ordynacja wyklucza 8 klasy SP, prawdopodobnie jest to przeoczenie związane z likwidacją gimnazjum, jednak uważam, że warto zaktualizować ordynację wyborczą również w tym zakresie. Zachęcam również do tego, by w wyborach mogli brać udział uczniowie z klas 4.

Z Waszej relacji wynika, że na dzień wyborów byliście bardzo dobrze przygotowani. Gratulacje! Ogromnie mnie cieszy wysoka frekwencja – jestem przekonana, że zaangażowanie w kampanie profrekwencyjną oraz organizacja debaty z kandydatami miała na to ogromny wpływ. Liczba kandydatów – 28 osób to również ogromny sukces. Bardzo mnie cieszy, że młodzież z Waszej szkoły chce mieć wpływ na jej codziennie życie.

Pozdrawiam, Joanna

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Droga Grupo,

Dziękuję za dodanie relacji w obszarze „Wybory”.

Proszę o uzupełnienie relacji o:

  1. Zamieśćcie link do ordynacji wyborczej (regulaminu samorządu), czyli dokumentu zawierającego zasady głosowania.

Pozdrawiam serdecznie

Komentarze

Joanno,

bardzo dziękujemy za wnikliwą analizę realizacji naszego wyzwania. Dziękujemy także za cenne wskazówki, które z pewnością (zwłaszcza dotyczące oceny zachowania) weźmiemy pod uwagę podczas kolejnych wyborów (już we wrześniu). Jak słusznie zauważyłaś, tegorocznych nie możemy już poprawić. Chciałyśmy tylko nadmienić, że regulamin wyborów do SU został opracowany przez społeczność uczniowską i w takiej formie zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną i samych uczniów. Klasy 8 nie zostały wzięte pod uwagę, ponieważ ich jeszcze nie mamy.

Serdecznie pozdrawiamy,

Ekipa SP5

Droga Grupo,

dziękujemy za deklarację. Weźcie pod uwagę nasze wskazówki i uwzględnijcie w swoim nowym Regulaminie. Warto, by były one przeprowadzane zgodnie  zdemokratycznymi regułami, zwłaszcza gdy takie głosi tytuł "Szkoła Demokracji". Gratulujemy przeprowadzonych wyborów i powodzenia w podejmowaniu się jego poprawy. Pozdrawiamy!