Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?:
2. Organizujemy debatę wyborczą pomiędzy kandydatami i kandydatkami w szkole.
Data ostatnich wyborów:
środa, Października 25, 2017

W dniu 14 listopada, tuż po uroczystościach poświęconych stuleciu odzyskania Niepodległości, odbyła się w naszej szkole pierwsza w historii ZSPiMS w Lipinach debata wyborcza pomiędzy kandydatami do zarządu Samorządu Uczniowskiego, o której poiformowano społeczność szkolną za pomocą kartki z krótką informacją wywieszonej na ogólnodostepnej tablicy ogłoszeń w holu głownym szkoły. W debacie udział wzięły trzy osoby kandydujące, jedna moderatorka - uczennica klasy drugiej zaangażowana dotychczas w orgznizację wyborów do SU, dyrektor szkoły, nauczyciele oraz uczniowie wszystkich klas naszej szkoły. Debata miała charakter panelowy. Zdecydowaliśmy o takim charakterze debaty, ze względu na możliwość bezpośredniego uczestniczenia w niej wszystkich uczniów, zależało nam, aby padły również pytania od publiczności. Najpierw kandydaci odpowiadali na pytania przygotowane przez moderatorkę debaty w porozumieniu z opiekunem SU, następnie pytania mogli zadawać uczniowie i inni członkowie społeczności szkolnej np. Dyrektor szkoły i nauczyciele. Podczas debaty kandydaci odpowiadali m. in. na pytania typu: Dlaczego kandydują do zarządu SU? Jaki jest ich program wyborczy? Czy mają doświadczenie w zarządzaniu? Co chcieliby zmienić w naszej szkole? Szybko okazało się jednak, że wystąpienie przed szeroką publicznością nie jest łatwe. Jednych zjadała trema, a inni okazali się niezbyt sumiennie przygotowani. Debata uświadomiła nam wszystkim, że autoprezentacja, rozmowa i dyskusja to prawdziwa sztuka, należy je doskonalić, a przede wszystkim się ich nie bać. Mamy nadzieję, że pomysły zaprezentowane przez naszych kandydatów doczekają się szybkiej realizacji.

W realizację wyzwania zaangażowała się opiekunka SU, ustępująca przewodnicząca oraz dwie uczennice klasy drugiej.

Najwięcej trudności sprawiło osobom kandydującym pokonanie stresu i dla wszytkich pierwszy występ z mikrofonem.

Niewątpliwym sukcesem jest sam fakt zorganizowania debaty, jako nowej  formy prezentacji kandydatów w naszej szkole.

Dzięki za dodanie relacji! smiley

Świetnie, że zdecydowaliście się zorganizować w Waszej szkole debatę kandydatów! Po pierwsze świetnie, że pamiętaliście o informacji dla kandydatów. Może warto w przyszłości użyć jeszcze jakiś środków komunikacji (np. facebook, ogłoszenia w klasach - poprzez Przedstawicieli Klas lub nauczycieli, strona szkoły, plakat)? Świetnie, że określiliście jej charakter w oparciu o tak istotne uzasadnienie - bardzo fajnie, że zdecydowaliście się włączyć aktywnie w nią także publiczność, czyli uczniów poprzez możliwość zadawania pytań! smiley Super, że przygotowaliście dla nich takie pytania - warto je wcześniej przekazać kandydatom, by mogli się lepiej przygotować.

Macie rację - takie wystąpienia publiczne nie są łatwe i są sztuką, ale także, jak zauważyliście, warto doskonalić umiejętności potrzebne w debatach. W przyszłości może stać się to cennym doświadczeniem. Dzięki za super zdjęcia! Gratulacje organizacji takiego wydarzenia! Pierwsze koty za płoty - mamy nadzieję, że to nie ostatnia taka debata w Waszej szkole i dostrzegliście, że pomimo niełatwej formy warto organizować takie wydarzenia! Powodzenia w kolejnych wyzwaniach! yes