Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
2. Komunikacja i media - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2

W naszej szkole formą kontaktu społeczności szkolnej z władzami Samorządu Uczniowskiego jest fanpage na Facebooku. Jest to najszybszy sposób przekazywania wiadomości o szkolnych wydarzeniach tych planowanych i zrealizowanych. Po wyborze władz SU ustalono, kto będzie wprowadzał informacje online. Oprócz opiekuna SU jednym z redaktorów jest przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz jeden z jego zastępców, który jest mieszkańcem internatu, więc jest "stale dostępny", wprowadzają oni m.in. informacje o "szczęśliwym numerku" na dany dzień. (Jedna z akcji SU to Szczęśliwy Numerek) oraz odpowiadają na pytania osób, które piszą do nas na messengerze.
Na naszym fanpagu publikujemy także zastępstwa i ogłoszenia SU.
Uczniowie mogą także pisać do nas i robią to, nie tylko uczniowie szkoły, ale także osoby spoza placówki, które zadają m.in. pytania odnośnie kształcenia - rodzice i uczniowie ostatnich klas gimnazjum i szkoły podstawowej.
Dla tych, którzy nie chcą pisac do nas na facebooku stworzyliśmy skrzynkę, która wystawiona jest w strefie relaksu.
Plan relaizacji zadania:
- omówienie działania fanpegu, dodanie osób odpowiedzialnych
- wprowadzanie informacji przez przedstawicieli SU
- kontakt z uczniami drogą internetową
- bieżąca kontrola wpisów i komentarzy
- informowanie uczniów o wydarzeniach
- kontakt z SU poprzez grupę na fb Samorząd Uczniowski.
Strona i messenger, który obsługuja przedstwiciele SU to najszybszy sposób kontaktu i kanał informacyjny. Na początku roku wszyscy uczniowie zostali poinformowani o działaniu naszego facebook i każdy i każdy (prawie) polubił naszą stronę. Każdy zostł tez poinformowany, że tu może zgłaszać swoje uwagi. Informacja ta jest powtarzana i przypominana podczas wspólnych imprez podsumowujących np. semestr.
Poza zespołem projektowym w wyzwanie zaangażowana jest cała społeczność szkolna.
Aktywny udział bierze w tym sekcja medialna SU oraz osoby, które mają predyspozycje w tym kierunku.
Najtrudniejszym elementem było zdyscyplinowanie uczniów, aby terminowo wywiązywali się ze swoich zadań.
PO POPRAWIE
Droga Grupo,
dzięki za uzupełnienie relacji! Przedstawiliście konkretne kroki-działania, wprowadziliście osoby do obsługi fp, prowadzicie go na bieżąco, a także staracie się przypominać uczniom o tej formie kontaktu i możliwości zwracania się tą droga do Was, co jest kluczowe, by z tego korzystali. Podjęliście konkretne kroki by poprawić komunikację w swojej szkole i to najważniejsze. Co prawda, z tego co zrozumiałam, stworzyliście raczej narzędzia do porozumienia na linii władze SU-uczniowie niż środek przekazu (z którego wypowiadać się mogą wszyscy), jednak jak najbardziej są to rzeczy służące sprawnemu przekazowi informacji w dwie strony, a to najważniejsze w tym obszarze.
Mam wątpliwości, czy strona na fb była czymś nowym, mam wrażenie, że istniała wcześniej (może się mylę, ale jednak o tym nie napisaliście wprost), a prosiliśmy Was o stworzenie czegoś. co do tej pory nie działało w Waszej szkole. Tutaj jednak ważne, że zrobiliście skrzynkę na anonimowe propozycje od uczniów, o której tylko wspomnieliście. Warto o nią zadbać - informować o niej uczniów i regularnie sprawdzać. Doceniam ogromnie, że informujecie uczniów i przypominacie im, jak mogą się z Wami skontaktować - oby tak dalej! Gratulacje zrealizowanego wyzwania! Powodzenia - oby kontakt władz SU z uczniami był coraz lepszy!
***
Drogi Zespole,
bardzo się cieszę, że tak pozytywnie oceniacie komunikację w swojej szkole! Widzę, że macie bardzo dużo różnych narzędzi do komunikacji - fanpage na facebook'u, spotkania z przedstawicielami SU, Odnośnie fanpage - publikujecie tam rzeczywiście ciekawe treści i świetnie, że macie sekcję fotograficzną!
Niestety w Waszej relacji zabrakło informacji, jaki nowy środek przekazu stworzyliście, a na tym polegało wyzwanie. Jak piszemy w Przewodniu po programie, który znajduje się tutaj: https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/szkola_demokracji_2019_0.pdf przy tym wyzwaniu, wszyscy uczniowie i uczennice powinni mieć prawo skorzystać z nowego narzędzia komunikacji, np. radiowęzła czy gazetki szkolnej. Każdy uczeń może posłużyć się tym środkiem przekazu w komunikacji z innymi (jeśli spełni jasno określone warunki). Poza tym przy każdym wyzwaniu jest zaznaczone: "Wybierzcie do realizacji min. jedno wyzwanie – coś, co do tej pory nie działo się w Waszej szkole!". Wspaniale, że w Waszej szkole dzieje się tak wiele działań sprzyjających dobrej komunikacji, jednak ciężko mi dotrzeć, jakie środek stworzyliście. Napiszcie zatem, co nowego zrobiliście odpowiadając na pytania z Przewodnika z sekcji "Co powinniście napisać w relacji?", czyli: × Jaki środek komunikacji wybraliście? Dlaczego? × W jaki sposób działa on w praktyce? × Na jakich zasadach mogą skorzystać z niego uczniowie i uczennice? × Jak nadawane są komunikaty? Jakiego typu są te wiadomości? × Jak informujecie uczniów i uczennice o możliwości korzystania z nowego medium? lub wybierzcie inne wyzwanie z tego obszaru i zrealizujcie je.
Dajcie znać, czekam na Waszą odpowiedź. Jeśli potrzebujecie jakiegoś wsparcia lub więcej czasu, również dajcie znać.
- Zaloguj się aby dodać komentarz.