Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
2. Komunikacja i media - Szkoła Podstawowa nr 58 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Katowicach

W październiku 2018 r. zakupiona została do szkoły Wirtualna Gazetka Szkolna, która w zamyśle dyrekcji miała na celu umożliwiać przekazywanie bieżących informacji uczniom i rodzicom. Wirtualną Gazetkę Szkolną tworzy monitor umieszczony w głównym holu szkoły, na którym wyświetlane są informacje szkolne (docelowo na terenie szkoły będą dwa takie monitory). Szkolny administrator systemu, tworzy fiszki stanowiące poszczególne informacje, które wyświetlane są w odpowiedniej kolejności na monitorze.
Już na samym początku funkcjonowania tej formy przekazywania informacji, Samorząd Uczniowski zgłosił dyrekcji chęć włączenia się w redagowanie Wirtualnej Gazetki Szkolnej. Aplikacja umożliwia bowiem umieszczanie informacji różnym podmiotom szkolnym, w tym również uczniom. Informacje bowiem można przygotować w dowolnym miejscu i umieścić na platformie a administrator decyduje o wyświetleniu danej informacji na monitorze.
Administrator Wirtualnej Gazetki Szkolnej, którym jest jeden z wicedyrektorów założył indywidualne konto dla Samorządu Uczniowskiego i przeszkolił wybranych uczniów w zakresie tworzenia fiszek informacyjnych i obsługi platformy. Dało to możliwość członkom Samorządu Uczniowskiego redagowania Gazetki w zakresie przekazywania informacji uczniom o działaniach i akacjach Samorządu Uczniowskiego ale również tworzenia ciekawych fiszek informacyjnych z prezentacją sentencji, dokonań naszych uczniów, zabawy itp.
Zadanie to zrealizowane zostało za zgodą dyrekcji szkoły a uprawnienia nadał i przeszkolił zespół wicedyrektor, który jest koordynatorem projektu. Nikt z poza zespołu nie był zaangażowany w realizację tego wyzwania.
W samym rozpoczęciu realizacji tego zadania nie było trudności. Mogą się one pojawić w jego dalszej realizacji a mianowicie w kwestii regularnego i systematycznego tworzenia fiszek informacyjnych.
Droga Grupo,
Dziękuję Wam za dodanie relacji z obszaru Komunikacja i Media. Gazeta szkolna prezentowana na monitorze jest bardzo ciekawym pomysłem. Świetne jest to, że korzystacie z aplikacji, którą można operować z dowolnego miejsca.
To ważne by aplikacja była uzupełniana przez osoby z różnych społeczności: kadry pedagogicznych oraz uczniów. Mam do Was prośbę: zapytajcie za jakiś czas (kilka tygodni) uczniów, czy to narzędzie jest dla nich OK. Dzięki temu sprawdzicie, czy narzędzie jest wystarczające i czy przypadkiem nie trzeba wprowadzić jakieś dodatkowej formy komunikacji.
I jedna rzecz, która mnie zastanawia: na monitorach przekazywane są wiadomości od dyrekcji i władz SU. A czy reszta szkolnej społeczności może zgłaszać swoje informacje? Na jakich zasadach uczniowie korzystają z tego narzędzia? Pamiętajcie, że to bardzo ważne, by każdy członek szkolnej społeczności miał dostęp nie tylko do odbierania treści, ale również mógł je zgłosić.
Pozdrawiam Was serdecznie
- Zaloguj się aby dodać komentarz.