Obrazek użytkownika Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie III Liceum Ogólnokształcące
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?: 
1. Tworzymy nowy uczniowski środek przekazu informacji w naszej szkole.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

W zwiazku z planowaną reorganizacją naszej szkoły przez wladze - likwidacją Zespołu Szkół nr 1 w Pszczynie i zmianą siedziby III Liceum Ogólnoksztłcącego - uczniowie postanowili wyrazić swój sprzeciw wobec tych działań. By zorganizować cała społeczność uczniowską oraz dotrzeć do jak największej grupy odbiorców (uczniowie, rodzice, nauczyciele, mieszkańcy Pszczyny i okolic), postanowiliśmy utworzyć stronę na facebooku i instagramie #niedlazmianw3lo. Tego zadania podjął się uczeń klasy o profilu informatycznym - Dominik Grabiec. Administratorzy: Dominik Grabiec i Wiktoria Oramus umieszczali na stornie najważniejsze informacje dotyczące sprzeciwu uczniów wobec planowanych zmian. Na bieżąco odpowiadali na pytania i komentarze osób wypowiadających się poprzez profil. Na stronie na bieżąco prezentowane były relacje z wszystkich podjętych inicjatyw z ramienia uczniów w sprawie planowanych zmian. Stronę polubiło 871 osób.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację zadania najbardziej zaangażówani byli uczniowie klas pierwszych: Dominik Grabiec i Wiktoria Oramus. Zaprojektowano logo strony i na bieząco relacjonowano przebieg wydarzeń z perspektywy uczinów. Przedstawiciele SU zdecydowali, żeby ograniczyć ilość administartorów strony, co miało ułatwić relacjonowanie i odpowiadanie na pytania i komentarze. Jednak każdy zainteresowany sprawą- zarówno uczeń, nauczyciel, rodzic, jak i mieszkaniec Pszczyny, mógł śledzić relację, publikować i udostępniać posty, komentować wpisy. 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Ku naszemu zaskoczeniu nie napotkaliśmy większych przeszkód. Połączyła nas determinacja do osiągnięcia wspólnego celu. Jedyną trudnością było sprawne odpowiadanie na pytania i komentarze. Tego typu narzędzie daje możliwośc wypowiedzi także tym, którzy prezentowali odmienne stanowisko. Szanowaliśmy wszystkie komentarze i staraliśmy się rzeczowo przedstawiać nasze argumenty.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 
Poprzez stronę udało nam się zainteresować problemem szerokie grono. Stronę polubiło i obserwowało 871 osób. Dzięki temu udało nam się zorganizować akcję podpisywania naszej petycji w sprawie sprzeciwu. Ze względu na zasięg strony w 2 dni zebraliśmy 1700 podpisów. Drugim sukcesem było zorganizowanie protestu, który odbył się pod Urzędem Miasta. W tym celu stworzyliśmy wydarzenie na fb. W proteście dobrowolnie wzięli udział prawie wszyscy uczniowie liceum oraz uczniowie z innych szkół naszego powiatu. Posty zamieszczane na naszym profilu były powielane w lokalnych mediach.
Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://www.facebook.com/niedlazmianw3lo/
Dodatkowe informacje: 

W ramach tego wyzwania realizowaliśmy także inne działanie. Postanowiliśmy usprawnić komunikację między Samorządem a Dyrekcją naszego liceum. Od listopada naszą szkołę opuścił dyrektor sprawujący swoją funkcję od 15 lat. Jego obowiązki przejęła pani wicedyrektor. W między czasie wiele się działo w związku z opisanymi planowanymi zmianami w naszej szkole. Postanowiliśmy zaprosić p.o. dyrektora na cotygodniowe spotkanie SU. Bardzo serdecznie jej pogratulowaliśmy podjęcia się niełatwego wyzwania. Tym samy zadeklarowaliśmy pełną współpracę. W tym celu zaproponowaliśmy comiesięczne spotkania. Pani dyrektor przystała na naszą propozycję. Zaprosiła przedstawicieli samorządu na spotkanie, podczas którego ustaliliśmy termin spotkań na każdy pierwszy czwartek miesiąca na godz. 14:30 w gabinecie dyrekcji. W spotkaniach uczestniczyły także druga pani wicedyrektor oraz opiekunki samorządu. Podczas spotkań relacjonowaliśmy nasze działania, przedstawialiśmy własne propozycje dotyczące akcji "Podziel się prezentem" oraz koncery świątecznego. Projekt stałego terminu komunikacji z dyrekcją okazał się być bezcenny podczas naszych działań w ramach #niedlazmianw3lo. Dzięki stałym spotkaniom na bieżąco informowaliśmy dyrekcję (a tym samym Radę Pedagogiczną) o podejmowanych przez nas krokach. Dyskutowaliśy na temat ewentualnych możliwości wspólnego działania. Dyrekcja zawsze z uwagą nas wysłuchiwała i służyła dobrą radą. Poczuliśmy się partnerami w rozmowie oraz dostaliśmy duże wsparcie do działania.

Wiemy już, że pani p.o. dyrektora będzie pełnić rolę dyrektora od września 2019 r. Tym samym jesteśmy przekonani, że nawiązany w ten sposób dialog będzie kontunuowany przez kolejne lata. A głos młodzieży będzie się liczył. 

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Drogi Zespole,

wielkie gratulacje! Wasze działanie zdecydowanie wykracza poza wyzwania, a jest realizacją komunikacji o swoich działaniach, co jest istotne. Widać, że włożyliście wiele pracy i wysiłku oraz przemyśleliście powstałe narzędzie, ustaliliście konkretne treści przeznaczone na stronę i udało Wam się zgromadzić bardzo dużo odbiorców, także spoza szkoły, którzy popierają Wasz protest, więc Wasze medium osiągneło szeroki zasięg - to duży sukces rzeczywiście!

Także doceniam bardzo sposób komunikacji z dyrekcją, jaki wprowadziliście, czyli stałe spotkania. Świetnie, że ustaliliście stały termin  - to bardzo dobra praktyka, pozwalająca na bieżąco wykonywać działania. Życzę Wam regularności i dużych owoców w postaci nowych aktywności na rzecz uczniów. Może warto teraz pomyśleć, jak właśnie uczniom umożliwić przekazywanie Wam swoich pomysłów, potrzeb i uwag? Potem moglibyście je konsultować z dyrekcją i odpowiadać na nie.

Jeszcze raz gratulacje tak prężnych działań i ich efektów. Powodzenia w dalszym prowadzeniu fb i regularnych spotkaniach z dyrekcją, by Wasza szkoła mogła się zmieniać na lepsze, a Wasz głos był brany pod uwagę! Pozdrawiamy! smiley