Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
2. Komunikacja i media - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego
1. W dniu 15 maja 2019r. zebralismy się w świetlicy internackiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele samorządów klasowych wszystkich klas oraz SU.
2. Na zebraniu przedyskutowano sposób komunikacji na linii włądze SU a pozostali uczniowie.
3. W burzliwej dyskusji zdecydowano się na cykliczne spotkania w świeticy internatu szkolnego, który zamieszkują wszyscy uczniowie. (Ze względu na charakter szkoły internat szkolny pełni funkcję koszar wojskowych, a wszyscy uczniowie mają obowiązek skoszarowania).
4. Zdecydowaliśmu się na taki środek komunikacji, ze względu na fakt, że szkoła położona jest w obszarze leśnym i uczniowie mają utrudniony dostęp do internetu (problemy z zasięgiem), a fakt, że wszyscy są mieszkańcami internatu przemawia za tym, aby spotkać się osobiście.
4. Spotkania, w których będą mogli wziąć udział uczniowie, którzy chcieliby podzielić się swoimi spostrzeżeniami lub pomysałmi, będą oraganizowane w każdy pierwszy czwartek miesiąca pod hasłem "Uczniowskie czwartki samorządności".
5. Chcemy, aby wszystkie zgłaszane sprawy były dyskutowane na bieżąco, bez odkładania ich w czasie, a w przypadku konieczności konsultowania kwestii w szerszym gronie mamy sposobność, by w trybie natychmiastowym zwoływać samorządy klasowe i rozstrzygać bieżące sprawy. W razie niemożliwości udzielenia natychmiastowej odpowiedzi na poruszane przez uczniów kwestie/uwagi wyznaczono dyżury dla członków zarządu SU w czasie długich przerw w szkole będą oni dostepni w kawiarence szkolnej w każdy poniedziałek.
6. O pomyśle na organizowanie naszych coczwartkowych spotkań poinformowaliśmy społeczność szkolną na apelu, w którym codziennie biorą udziałą wszyscy nasi uczniowie - kadeci. Poproszono rónież samorzady klasowe, aby przypominały w poszczególnych klasach o możliwości wzięcia udziału w spotkaniu w najbliższy pierwszy czwartek miesiąca.
W realizację zadania zaangażowali się przedstawiciele samorządów klasowych oraz opiekun SU.
Przeszkodą w realizacji wyzwania było ustalenie terminów spotkań, ponieważ młodzież w internacie ma ściśle określony porządek dnia, dodatkowe obowiązki wymagają dla uczniów przeorganizowania własnego czasu wolnego.
Drogi Zespole,
gratulacje! Udało Wam się stworzyć nowy środek komunikacji, jakim są stałe spotkania, na które jak rozumiem, przyjść może każdy. Świetnie, że wspólnie ustaliliście taką formę i wyszło to z Waszej rozmowy. Podoba mi się, że wybrany przez Was sposób komunikacji jest bardzo uzasadniony i dostosowany do realiów Waszej szkoły! Wielki plus! Doceniam również fakt, że wyznaczyliście stałą datę na te spotkania - wzorowa praktyka! Wyznaczyliście także stałe dyżury SU - brawo! Może w przyszłości warto pomyśleć także o formie, która pozwoli bardziej nieśmiałym uczniom na zgłaszanie swoich pomysłów w anonimowy sposób? Na przykład skrzynka pomysłów i uwag? Wówczas moglibyście podczas "Uczniowskich czwartków samorządności" je omawiać? Co o tym myślicie? Pamiętaliście również, by na koniec poinformować uczniów o stworzonej możliwości (poprzez apel i przedstawicieli klas). Dzięki za fotki - w grupie siła!
Kolejne wyzwanie za Wami! Mam nadzieję, że te stałe spotkania przyczynią się do lepszej pracy w Waszej szkole, pozwolą na zaistnienie wielu nowych pomysł i inicjatyw, czy poprawę tego, co dotąd jest, a także pomoże się zintegrować (o czym wspomnieliście), a zatem budować uczniowską wspólnotę! Powodzenia! Trzymamy mocno kciuki i serdecznie pozdrawiamy!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.