Obrazek użytkownika Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?: 
2.Samodzielnie organizujemy działanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, korzystając z pomysłów zamieszczonych na stronie niepodlegla.ceo.org.pl
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Zapomniane smaki Bydgoszczy

Pomysł na wydarzenie został zaczerpnięty ze strony: https://niepodlegla.ceo.org.pl/inspiracje

Nasza Polska – plebiscyt wśród mieszkańców

Zbierzcie informacje (za pomocą sondy lub ankiety) na temat miejsc, zwyczajów, rzeczy i ludzi, bez których mieszkańcy i mieszkanki nie wyobrażają sobie Polski. Mogą to być ważne zabytki, miejsca, postaci, wydarzenia, dzieła, tradycje i obyczaje. Wyniki badania zaprezentujcie publicznie.

Plebiscyt dotyczył gastronomi która wpisuję się w tradycję danego miasta i regionu. W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat dziedzictwa kulinarnego, które jest ważnym elementem tożsamości regionalnej.

Jako formę uczczenia obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości prowadziliśmy badania w formie plebiscytu na najbardziej rozpoznawalną potrawę regionalną Bydgoszczy. Nasz projekt nosił nazwę ,,Zapomniane Smaki Bydgoszczy”. Plebiscyt dotyczył gastronomi która wpisuję się w tradycję danego miasta i regionu. W ostatnich latach coraz więcej mówi się na temat dziedzictwa kulinarnego, które jest ważnym elementem tożsamości regionalnej.

Nasze badania miały na celu sprawdzenie wiedzy mieszkańców naszego miasta na temat potraw, wypieków i produktów regionalnych związanych z Bydgoszczą i województwem Kujawsko-Pomorskim.
Pierwszym etapem naszych działań było przygotowanie i przeprowadzenie ankiety i wytypowanie najbardziej charakterystycznej potrawy naszego miasta.

Wygrał Żur Kujawski. Następnie z pomocą nauczycieli i uczniów Branżowej Szkoły I - stopnia z kierunku kucharza (z naszej szkoły, czyli w sumie z Naszą pomocą), a także dzięki Panu profesorowi Jarosławowi Dumanowskiemu z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (który przesłał nam zdjęcie przepisu, który stał się cenną wskazówką) stworzony został przepis na Żur Kujawski który umieściliśmy w rozdawanych broszurach w dzień finału naszej akcji.

Kolejnym etapem było przygotowanie broszury z wynikami ankiety i wygranym przepisem, jak również poszukiwanie lokalizacji na finał akcji. Udało Nam się na kilka godzin wynając przestrzeń w CH Focus w Bydgoszczy, jak również wypożyczyć stroje :), przedmioty z naszej ekspozycji zostały zgromadzony dzięki nauczycielom :)

08 listopada 2018 roku odbył się finał naszej akcji pod tytułem ,,Zapomniane Smaki Bydgoszczy" związanej z projektem ,,Nasza Niepodległa".

Rozdawaliśmy mieszkańcom naszego miasta dwustronne broszury z wynikami przeprowadzonej ankiety wraz z przepisem na zwycięską potrawę, czyli ,,Żur Kujawski".

W trakcie trwania tego wydarzenia częstowaliśmy również pysznym  smalcem w trzech odsłonach. Mieszkańcy bardzo pozytywnie odnieśli się do całej inicjatywy, zgadzając się z tym,  że należałoby przywrócić dziedzictwo kulinarne Bydgoszczy i Kujaw. Otrzymaliśmy wiele próśb o częstsze organizowanie tego typu przedsięwzięć.Akcja odbyła się w Centrum Handlowym Focus w Bydgoszczy.

Przedsięwzięcie nie byłoby zrealizowane gdyby nie wsparcie: Stowarzyszenia Visis Supremus, nauczycieli przedmiotów zawodowych
z BS I stopnia, Kierownictwu Centrum Handlowego Focus i anonimowych darczyńców. Wszystkim bardzo dziękujemy.

Plan działań i osoby odpowiedzialne za realizacje:

1. Wybór inspiracji (czyli samodzielnego działania z okacji 100-lecia odzyskania niepodległości) - cały zespół na spotkaniu. Ponieważ większość członków zespołu uczy się przedmiotów o tematyce gastronomicznej padło na Zapomniane Smaki Bydgoszczy. Samą idee przystąpienia do projektu Nasza Niepodległa poleciła nam Pani Kamila Zielińska, która pomagała nam przy realizacji wybranego przez nas tematu. Była naszym pośrednikiem z przedstawicielem CEO. 

2. Stworzenie ankiety - Daria Kownacka i Marta Podolska szukając w internecie natknęły się na stronę https://www.gov.pl/web/rolnictwo/lista-produktow-tradycyjnych12, która posłużyła im jako źródło informacji na temat potraw regionalnych w naszym regionie.

3. Ankieta wśród mieszkańców - cały zespół podzielił się ankietami i rozpoczęło się badanie ankietowe przeprowadzone w okolicy szkoły i jej murach. 

4. Analiza (liczenie) ankiety - cały zespół

5. Stworzenie przepisu - konsultacja przez masengera z Panem prof. Dumanowski i stworzenie autorskiego przepisu i zdjęcia przez Pana Krzysztof Olejnika. 

6. Załatwienie rekwizytów od nauczycieli i z teatru - cały zespół, stroje wypożyczył jeden z uczniów należących do kółka teatralnego w naszym Ośrodku. 

7. Przygotowanie broszur - Daniel Nowak i Pani Kamila Zielińska

8. Zorganizowanie przestrzeni w C.H. Focus - Kacper Jażdżewski (w tym celu pomógł mu przestawiciel Stowarzyszeni Visus Supremus i anonimowy darczyńca)

9. Akcja finałowa - Cały zespół

 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Naszym głównym wsparciem była Pani Kamila Zielińska, która razem z Panem Krzysiem naszym opiekunem koordynowała wszystkie działania.

Przedsięwzięcie nie byłoby zrealizowane gdyby nie wsparcie: Stowarzyszenia Visis Supremus, nauczycieli przedmiotów zawodowych z BS I stopnia, Kierownictwu Centrum Handlowego Focus i anonimowych darczyńców. Wszystkim bardzo dziękujemy.

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Największą trudność (przy naszym dużym zdziwieniu) okzałao się przeprowadzenie ankiety, udało Nam się zrealizować ich 168, trwało to praktycznie cały tydzień.

 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukces to że ludzie tam pozytywnie ocenili całą akcję, a przygotowany przez nauczycieli i uczniów smalec cieszył się nie małym zainteresowanie. Ludzie początkowo byli podejrzywli bo przecież nie ma nic za darmo, jednak udało Nam się ich nie tylko przekonać do kuchni regionalne, a także zaprazentować siebie i nasz Ośrodek.
 

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Zapomniane smaki bydgoszcz broszura.pdf (913KB)
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://naszaniepodlegla.pl/zur-kujawski-smakiem-bydgoszczy/
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dziękujemy bardzo za uzupełnienie relacji! 

Po dodaniu odpowiedzi na brakujące pytanie jeszcze lepiej widać, jak krok po kroku wyglądały Wasze działania - bardzo dziękujemy za to! Wspaniale, że wskazaliście także, które dokładnie wyzwanie wybraliście - myślę, że jego realizacja przez Was to dobry przykład dla innych, jak wykorzystać umiejętności uczniów i uczennic, by oryginalnie i ciekawie świętować. Budowanie na potencjale uczniów i ich zainteresowaniach jest bardzo istotne. Mnóstwo wysiłku kosztowało Was zrealizowanie tego wyzwania. Zaangażowaliście w nie wiele osób, także spoza szkoły i wyszliście z nim do społeczności lokalnej - wielkie brawa raz jeszcze! Wasza akcja była naprawdę niesztampowa, co odsłania pokłady kreatywności - wykorzystajcie tę energię do następnych! wink Gratulujemy świetnego działania i trzymamy kciuki za kolejne wyzwania! laugh 

***

Przed uzupełnieniem:

Dzięki za dodanie relacji! smiley

Świetnie, że świetowaliście niepodległość w tak ciekawy i niesztampowy sposób! Badanie związane z kulinariami regionu to ciekawy pomysł. Bardzo fajnie, że zrobiliście taki gastronomiczny finał akcji na bazie zwycięskiej propozycji z ankiety z potrawą i przepisami dla mieszkańców. Warto wychodzić z działaniami poza Waszą placówkę, do lokalnej społeczności - wspaniale, że zdecydowaliście się na taki krok. Udało Wam się współpracować z innymi organizacjami, a odbiorcy Waszej akcji byli zadowoleni - brawo! yes

Widać, że włożyliście dużo pracy w stworzenie, przeprowadzenie i uzyskanie wyników ankiety, a efekt w postaci opracowania jest bardzo interesujący. Dzięki za zdjęcia - piękne stroje - widać, że świetnie przygotowaliście akcję! laugh

Niestety Wasza relacja nie odpowiada na pewne pytania, które są ważne przy tym wyzwaniu, dlatego prosimy Was o uzupełnienie odpowiedzi na nie. Po pierwsze wyzwanie brzmiało: "Samodzielnie organizujemy działanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, korzystając z pomysłów zamieszczonych na stronie niepodlegla.ceo.org.pl". Zatem który pomysł ze strony niepodlegla.ceo.org.pl wybraliście i dlaczego ten? Ponadto brakuje nam odpowiedzi na pytanie: Jak zaplanowaliście działania w projekcie i podzieliliście się zadaniami?

Przypominamy, że warto zaglądać do Poradnika do wyzwań - Przewodnika po programie, który znajduje się na platformie w zakładce "Materiały" lub pod linkiem: https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/szkola_demokracji_2019.pdf (uaktualniona wersja). Przy każdym wyzwaniu znajdziecie rubrykę "Co powinniście napisać w relacji?", która może okazać się pomocna.

Jeszcze raz gratulujemy Wam takiego ciekawego działania! Macie racje - wielkim sukcesem były pozytywne reakcje odbiorców i zainteresowanie akcją. Czekamy na Wasze uzupełnienie, by móc zaakceptować relację!

Komentarze

Co do uzupełnienia (komentarzu) trochę mnie dziwi i podcina skrzydła. Wydaję mi się że relacja jest bardzo czytelna i odpowiada na wszystkie pytania.

Ale dobrze inspiracja z tego linka : https://niepodlegla.ceo.org.pl/inspiracje

Nasza Polska – plebiscyt wśród mieszkańców

Zbierzcie informacje (za pomocą sondy lub ankiety) na temat miejsc, zwyczajów, rzeczy i ludzi, bez których mieszkańcy i mieszkanki nie wyobrażają sobie Polski. Mogą to być ważne zabytki, miejsca, postaci, wydarzenia, dzieła, tradycje i obyczaje. Wyniki badania zaprezentujcie publicznie.

Plan działań i osoby odpowiedzialne za realizacje:

1. Wybór inspiracji (czyli samodzielnego działania z okacji 100-lecia odzyskania niepodległości) - cały zespół na spotkaniu. Ponieważ większość członków zespołu uczy się przedmiotów o tematyce gastronomicznej padło na Zapomniane Smaki Bydgoszczy. Samą idee przystąpienia do projektu Nasza Niepodległa poleciła nam Pani Kamila Zielińska, która pomagała nam przy realizacji wybranego przez nas tematu. Była naszym pośrednikiem z przedstawicielem CEO. 

2. Stworzenie ankiety - Daria Kownacka i Marta Podolska szukając w internecie natknęły się na stronę https://www.gov.pl/web/rolnictwo/lista-produktow-tradycyjnych12, która posłużyła im jako źródło informacji na temat potraw regionalnych w naszym regionie.

3. Ankieta wśród mieszkańców - cały zespół podzielił się ankietami i rozpoczęło się badanie ankietowe przeprowadzone w okolicy szkoły i jej murach. 

4. Analiza (liczenie) ankiety - cały zespół

5. Stworzenie przepisu - konsultacja przez masengera z Panem prof. Dumanowski i stworzenie autorskiego przepisu i zdjęcia przez Pana Krzysztof Olejnika. 

6. Załatwienie rekwizytów od nauczycieli i z teatru - cały zespół, stroje wypożyczył jeden z uczniów należących do kółka teatralnego w naszym Ośrodku. 

7. Przygotowanie broszur - Daniel Nowak i Pani Kamila Zielińska

8. Zorganizowanie przestrzeni w C.H. Focus - Kacper Jażdżewski (w tym celu pomógł mu przestawiciel Stowarzyszeni Visus Supremus i anonimowy darczyńca)

9. Akcja finałowa - Cały zespół

Nie wiem czy chodź o takie wyjaśnienie czy plan ma być inny. Tak naprawdę w czasie realizacji wciąż byliśmy w stałym kontakcie i wiele spraw było organizowanych na bierząco.

 

 

Wasza relacja była bardzo dobra i wiele pokazała. Przedstawiliście w niej dużo działań. Rozumiem, że prośba o uzupełnienie mogła wywołać niekoniecznie pozytywne odczucia, jednak wynikała z tego, że brakowało mi wyraźniejszej odpowiedzi na 2 pytania z Poradnika. Odnośnie wybranego pomysłu, chodziło mi o wskazanie, który konkretnie wybraliście i motywacji, jaka stała za tym wyborem. Bardzo dziękuję za to wyraźne i jasne uzupełnienie, bo pozwoliło mi zobaczyć dokładnie, co było Waszą inspiracją ze wskazanej w wyzwaniu strony i dlaczego akurat to. smiley 

Odnośnie planowania działań - przedstawiliście poszczególne wydarzenia, a chodziło mi jeszcze o to, co przygotowaliście do nich, czyli co działo się przed ich realizacją (np. przygotowanie broszur, załatwienie rekwizytów czy stworzenie przepisów - o czym napisaliście w uzupełnieniu). Bardzo dziękuję za ich dopisanie. Warto zajrzeć przed ostatecznym opublikowaniem do Poradnika i zobaczyć, jakie pytania są w rubryce "Co napisać w relacji?" - może to zdecydowanie ułatwić. Jeśli to zrobiliście w tym przypadku, to wspaniale! Proszę o zrozumienie, że czasami, abym mogła zrozumieć jak coś przebiegało, jak się odbywało i wyglądały przygotowania albo którego wyboru dokonaliście i dlaczego, potrzeba Waszego dodatkowego komentarza, doprecyzowania. Po Waszym uzupełnieniu lepiej zauważyłam, jak wyglądało Wasze działanie, kolejne podjęte kroki, przygotowania, włożona praca i dlaczego ten pomysł i uznałam relację za "przykładową", czyli "super relację", gdyż zawiera wszystkie potrzebne elementy, zrealizowaliście działanie bardzo ciekawe, z dużym rozmachem, zaangażowaliście się i Wasze świętowanie było naprawdę wyjątkowe! laugh Ogromnie gratuluję, bo widać, że bardzo się postaraliście i chociaż wieloetapowe akcje kosztują mnóstwo wysiłku, zapewne przyniosło to także wiele radości i energii! Takie doświadczenie działania uwieńczonego sukcesem jest bezcenne. Czekam na Wasze kolejne wyzwania! smiley Mam nadzieję, że pomimo mojej prośby o uzupełnienie, nie zrazicie się do kolejnych działań i uda Wam się zrealizować równie fantastyczne rzeczy, z podobnym entuzjazmem i zaangażowaniem!