Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
3. Działania uczniów - Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim
Który pomysł wybraliście? Dlaczego?
Patriotyczny festiwal czytelniczy, muzyczny lub filmowy
Zorganizujcie ogólnodostępną imprezę, na której w interesujący sposób zostaną zaprezentowane materiały muzyczne, literackie lub filmowe związane z lokalną historią i działaniami na rzecz rozwoju małej ojczyzny.
Punkt przytoczony wyżej najbardziej nas zainspirował do działania, nasza lokalna historia jest dość trudna, zważywszy na przewagę mniejszości niemieckiej na terenie gminy. Dlatego też, chcieliśmy zrobić coś dla zjednoczenia mieszkańców, którzy również w obliczu powiększenia się miasta Opola podzielili się na tych, którzy chcieli przyłączenia i na tych, którzy walczyli o jedność całej gminy.
Nasz pomysł zrodził się na zajęciach w-f, podczas rozpoczętych prób poloneza studniówkowego. Kolejno pomysł został przedstawiony na spotkaniu SU. Kolejne klasy zaaprobowały pomysł. Na kolejnym spotkaniu pojawiły się pomysły aby zaprosić mieszkańców i inne szkoły z gminy.
Możliwa ilość uczestników okazała się przerażająco wielka. Wobec tego rozpoczęliśmy poszukiwania miejsca do odtańczenia poloneza. Nasi nauczyciele skontaktowali się z prezesem lokalnego klubu sportowego, który zgodził się na udostępnienie boiska. Następnym krokiem było dotarcie do lokalnych mediów i stworzenie plakatów informacyjnych.
Niepodległościowy polonez okazał się strzałem w 10!
W nawiązaniu do festiwalu, zorganizowaliśmy koncert Wspomnienie, podczas którego klasy i soliści wykonywali piosenki zmarłych polskich artustów, dodatkowo nawet akademia z okazji 100-lecia niepodległości miała nieco inny charakter odwołujący się do festiwalu muzycznego - "Powróćmy jak za dawnych lat" o blaskach i cieniach II Rzeczpospolitej. Przesyłamy linki do relacji w załącznikach.
Przedstawiciele SU PG, LO i PSP, członkowie Koła Młodych Aktywistów a także nauczyciel w-f, opiekun Koła Młodych Aktywistów, dyrekcja szkoły oraz lokalne media.
Jak zaplanowaliście działania w projekcie i podzieliliście się zadaniami?
1. Znalezienie miejsca dla tak dużej imprezy - Marek+SU+Koło Młodych Aktywistów
2. Przygotowanie zaproszeń dla władz gminy i dyrektorów innych szkół w gminie - Marcin+SU+Koło Młodych Aktywistów, pomoc sekretariatu szkoły również okazała się nieoceniona:)
3. Zaplanowanie koncertu wspomnienie - na zebraniu przewodniczący klas zobligowali się do przekazania informacji w klasach oraz informacji zwrotnej do władz SU - każda klasa wystąpiła w całości ale również pojawili nam się soliści i duety. Przewodnicząca SU Claudia zebrała repertuar oraz nagrania podkładów muzycznych na płytach i pendrivach, Piotrek z SU przesłuchał nagrania i sprawdził ich jakość.
4. Zaproponowanie polonistom i historykom odejście od sztampowych akademi niepodległościowych na rzecz muzycznego apelu z piosenkami i tańcami z okresu dwudziestolecia międzywojennego
Przede wszystkim to, iż wszyscy tak pozytywnie wspierali nasz pomysł. Na imprezie pojawiły się lokalne władze, sporo mieszkańców, oraz przedstawiciele z 3 innych szkół znajdujących się w obrębie naszej gminy.
Co do akademii wielu uczniów zapamiętało ją jako coś nowego, innego i bardzo ciekawego.
Koncert Wspomnienie również należy uznać za udany, gdyż wstępnie nie uważaliśmy iż tak duża ilość się w niego włączy.
Kolejnym pomysłem jest zakopanie na terenie szkoły kapsuły czasu. 100 lecie na 100 lecie. Chcemy podsumować wszystkie działania w ramach 100 lecia i 65 lecia naszego LO z adnotacją iż na 100 lecie liceum należałoby ją otworzyć:)
Dzięki za dodanie relacji! :)
Wspaniale, że postanowiliście w niesztampowy sposób uczcić to niezwykłe święto! :)
Wspaniale, że zaangażowaliście w swoje działanie mieszkańców i inne szkoły - brawo! Takie otwarcie się na otoczenie lokalne i współpracę to krok do budowania wspólnej społeczności i wspierania w działaniach. Plakaty informacyjne i dotarcie do mediów to świetna promocja wydarzenia.
Po zdjęciach widać, że było to piękne wydarzenie i wzięło w nim udział dużo osób - tak trzymać! Dzięki za wstawienie plakatu i imponujące zdjęcia. Zakopanie kapsuły czasu to także bardzo ciekawa inicjatywa. Czy udało Wam się ją zrealizować?
Niestety w Waszej relacji zabrakło pewnych elementów, o których pisaliśmy przy tym wyzwaniu w rubryce "Co napisać w relacji?" w Poradniku do wyzwań (https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/poradnik_wyzwania_szkola_demokracji_18.pdf lub na platformie w zakładce "Materiały"). Zadaniem było zrealizowanie działania korzystając z pomysłów zamieszczonych na stronie: https://niepodlegla.ceo.org.pl/inspiracje. Odpowiedzcie na dwa pierwsze pytania z Poradnika z tego wyzwania: ● Który pomysł wybraliście? Dlaczego? ● Jak zaplanowaliście działania w projekcie i podzieliliście się zadaniami?
Uzupełnijcie proszę odpowiedzi na te pytania, abyśmy mogli zaakceptować Wam relację, a w przyszłości zaglądajcie do Poradnika podczas pisania relacji - znajdziecie tam wskazówki, co w niej umieścić. Czekamy! :)
- Zaloguj się aby dodać komentarz.