Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Mrokowie
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?:
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

W naszej szkole istniała ogromna potrzeba zorganizowania przestrzeni, w której uczniowie mogliby spędzać przerwy w ciszy. Niestety nie mamy korytarzowych zakamarków, które moglibyśmy do tego celu przeznaczyć. Nasza szkoła, choć rozbudowana, nie jest architektonicznie nowoczesna.

Po rozmowach z uczniami, nauczycielami, dyrekcją szkoły udało się nam zaadoptować jedną salę lekcyjną jako „Pokój ciszy”. Jest ona do dyspozycji uczniów na drugim piętrze w sali historycznej podczas długich przerw 20 minutowych. Oznaczyliśmy tę salę specjalnym napisem właśnie „Pokój ciszy”. Stworzyliśmy zasady korzystania z tego miejsca, które były przedstawione uczniom podczas zebrania SU oraz przez przedstawicieli samorządów klasowych w klasach, i które powiesiliśmy na drzwiach sali. Uczniowie chętnie korzystają z tej propozycji – nie muszą przebywać w toaletach, które do tej pory uznawali za swoje „azyle ciszy”.

Wyznaczyliśmy również uczniów, którzy stoją na straży przestrzegania zasad, a nauczyciel dyżurujący sprawuje opiekę nad całością.

W realizację tego zadania włączyli się uczniowie klas 3 gimnazjum oraz siódmych. To oni przeprowadzali rozmowy w klasach, dotyczące zasad korzystania z "Pokoju ciszy". Ważną rolę odegrała również dyrekcja, która zaakceptowała nasz pomysł.

Najtrudniej było wybrać odpowiednie miejsce w szkole - mamy dużo uczniów i pełne obłożenie wszystkich sal. Ale udało się. Realizację tego zadania utrudniła nam również przerwa w zajęciach spowodowana strajkiem nauczycieli.

Za sukces możemy uznać zorganizowanie takiego miejsca w szkole, które spełniałoby oczekiwania uczniów - naszych kolegów. Miejsca spokojnego, w którym uczniowie mogą poczytać książkę, zrobić spokojnie notatkę, przygotować się do zajęć, odpocząć.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Zasady pokoju ciszy.pdf (256KB)

Drogi Zespole,

wspaniale, że udało Wam się stworzyć takie miejsce, odpowiadające na potrzeby uczniów - to bardzo ważne! Przezwyciężyliście trudności, znajdując pokój i uzyskaliście wsparcie dyrekcji. Stworzyliście zasady, co więcej - konsultowaliście je z uczniami - bardzo dobra praktyka! Gratulujemy Wam serdecznie! Pozdrawiamy! smiley