Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mieszka I
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?:
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Od kilku lat uczniowie zabiegali o stworzenie przestrzeni szkolnej, w której mogliby spędzać przerwy słuchając muzyki i relaksując się pomiędzy lekcjami. Chcieli także, aby Azyl dawał możliwość przeprowadzenia "innych" lekcji. Swój pomysł przedstawili na pierwszym Sejmiku Uczniowskim, zdobywając poparcie wszystkich uczestników spotkania oraz zgodę dyrekcji. Pierwszym krokiem było wyznaczenie miejsc dla uczniów klas 4-7 oraz młodszych. Następnie zaprojektowano wystroje nowych Azylii oraz pozyskano fundusze. Wnęki na szkolnych korytarzach zostały przemalowane, zamontowano podest oraz rzutnik i ekran. Wyposażono pomieszczenia w laptopa, głośnik oraz ławki i pufy, a także stoły do piłkarzyków.

Obecnie uczniowie spędzają tam przerwy międzylekcyjne, mogą słuchać swojej ulubionej muzyki, grać w gry planszowe oraz piłkarzyki. Odbywają się tam również zajęcia lekcyjne, spotkania z zaproszonymi gośćmi oraz noce filmowe.

W realizację projektu zaangażowało się całe grono pedagogiczne oraz dzieci i rodzice.

Najwięcej problemów przysporzyło pozyskanie funduszy.

Największym sukcesem jest fakt, że uczniowie sami zaprojektowali swoje miejsce w szkole. Dzięki temu mają też wpływ nie tylko na działania w szkole, ale także na jej wygląd. Dużą satysfakcję sprawił im fakt, że udało im się zrealizować kolejny postulat. Przerwy wyglądają nieco inaczej. Uczniowie spędzają tam czas w sposób bardziej kreatywny.

Drogi Zespole,

wielkie gratulacje! Udało Wam się zrealizować Waszą potrzebę miejsca wypoczynku - brawo! Pozyskaliście fundusze, co nie jest zawsze łatwe i mieliście wpływ na wygląd tego kącika poprzez możliwość zaprojektowania, co jest kluczowe! Cieszę się, że poczuliście, że możecie wpłynąć na przestrzeń szkolną i teraz macie swój Azyl! smiley Dzięki za fotki! Widać, że jest kreatywnie i ciekawie spędzacie czas. Dbajcie o to miejsce! Pozdrawiam!