Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
4. Podejmowanie decyzji - Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 30 im. Powstańców 1863r.

Szkoła znajduje się w trudnej sytuacji - wygnania na "obczyznę" - będąc gościem z 600toma uczniami w murach innej placówki na Pradze.
Wobec sytuacji, w której zastaliśmy gołe klasy, z wymontowanymi tablicami, rzutnikami, korkowymi matami itd - postanowiliśmy stworzyć dla potrzebujących miejsce na odpoczynek i chwilę spokoju. Mamy w szkole bardzo wiele osób autystycznych i z Zespołem Aspergera, wymagają one spokoju i bezpiecznych schematów. Po dyskusji podjętej w październiku przez SU i samorządy klasowe plus dyrekcja szkoły i psycholog - zdecydowaliśmy stworzyć miejsca spokojnej przerwy i oddechu - do współpracy weszła wówczas biblioteka szkolna.
Uczniowie w listopadzie po zebraniu głosów przedstawili jak mogłyby wyglądać te miajsca, psycholog i bibliotekarz wystąpili o środki. Od listopada zaczęły te miejsca funkcjonować - początkowo bez dodatkowego wyposażenia, wkrótce po otrzymaniu środków z nimi.
Biblioteka zamówiła książki, o które poprosili uczniowie, psycholog zamówił poduchy, klocki, gry, które miały umilic czas i pozwolić na rozwój sfer wymagających wsparcia. Każdy krok konsultowany był z SE.
Do chwili obecnej z wyrywkowych relacji każdego tygodnia korzysta z tych miejsc około 130 uczniów (na przerwach, po lekcjach, w czasie okienek itp). Znajdują tam czas na zabawę, oddech, herbatę (w gabinecie psychologa) oraz pomoc, w razie potrzeby.
O miejscach tych poinformowano Radę Rodziców i uczniów poprzez samorządy klasowe oraz przez tabliczki na drzwiach z napisem: strefa spokoju.
Po przenosinach do starej - nowej szkoły zamierzamy tę tradycję podtrzymać.
Uczniowie w tych miejscach decydowali wespół z opiekunami o ilości stolików, krzeseł, wysposażeniu i dostępności.
W zadania włączony został:
- psycholog szkolny
- bibliotekarze szkolni
- Rada Rodziców
Najtrudniejsze było:
- pozyskanie środków
- uzyskanie zgody na wsparcie dorosłych opiekunów sal - za pracę bez wynagrodzenia dodatkowego
- ustalenie wspólnych uczniowskich oczekiwań co do formy spędzania czasu i miejsc (było wiele pomysłów, których nie można było zrealizować z powodu truności lokalowych)
Udało się stworzyć miejsca, do których chętnie zaglądają potrzebujący, osoby z SPE oraz inni - którym w danym momencie potrzebne jest wsparcie. Te miejsca cieszą się olbrzymim wzięciem i zainteresowaniem.
nie dotyczy
- Zaloguj się aby dodać komentarz.