Obrazek użytkownika Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa w Kozubowie
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?: 
1. Ważną dla społeczności szkolnej decyzję podejmujemy w procesie współdecydowania, zgodnym z opisem w materiałach CEO (w publikacji: Szkoła demokracji – praktyczny poradnik o współdecydowaniu w szkole).
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

 Na jednym ze spotkań nauczycieli, przedstawicieli uczniów i rodziców podjęta została rozmowa na temat Pierwszego Dnia Wiosny. Rozmawialiśmy też o tym, co pomaga w uczeniu się, co przeszkadza. Wśród wielu wypowiedzi uczniowie mówili o tym, że potrzebują dnia w którym mogliby się trochę wyluzować.Wspólnie z uczniami, nauczycielami i dyrekcją, a także Radą Rodziców ustalono, że w Pierwszym Dniu Wiosny w tym roku uczestniczyć będą wszyscy uczniowie szkoły. Ustalono również, że po powrocie z nad rzeczki, gdzie spalona zostanie Marzanna na uczniów czekać będą kiełbaski z grilla. Pozostałe lekcje odbędą się, ale w związku z Dniem Nowych Technologii w Edukacji, który przypada właśnie na dzień 21 marca, lekcje będą miały charakter zabawowy i wykorzystaniem TIK i co ważne dla uczniów bez stawiania niskich ocen.  

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wyzwania zaangażowani byki uczniowie, nauczyciele, dyrektor szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Ustalenie kompromisu: nauczyciele mówili, że nie mają czasu na zrealizowanie materialu nauczania, uczniowie zaś o przeładowaniu materiału i chęci zrelaksowania się przed egzaminami.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Zajęcia odbyłysię z wykorzystaniem tablic interaktywnychi innych nowoczesnych narzędzi: uczniowie rozwiązywali quizy, krzyżówki i rebusy wykonane w internetowych aplikacjach wspierających proces uczenia się i nauczania tj. LearningApps, Quizlet, Kahoot! Uczniowie mogli ten dzień spędzić, radośnie, przyjemnie i pożytecznie.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://photos.app.goo.gl/cGHE8w3dX1gvfH6XA
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga Grupo,

bardzo dobrze, że włączyliście się w decydowanie w Waszej szkole, brawo! Wybraliście różne formy pozalekcyjne i czasu wolnego, skupiając się na Dniu Wiosny. Udało Wam się włączyć klasy starsze w obchodzy tego dnia - świetnie! Doceniam szczególnie element spotkania przedstawicieli uczniów, nauczycieli i rodziców, co jest ważnym elementem takiego procesu - stworzenie przestrzeni do wspólnej rozmowy, w której strony przedstawią swoje argumenty. Mogliście wysłuchać się nawzajem i to duży plus! smiley Wspominacie również o ustaleniu kompromisu, co jest bardzo cenne. Dobrze, że w efekcie mogliście obchodzić ten dzień w sposób bardziej zbliżony do Waszych potrzeb i ciekawy. Dzięki za fotki, które ukazują finał tego działania.

Wspaniale, że podjęliście się tego wyzwania. Niemniej sam proces współdecydowania jest dość trudny do przeprowadzenia, dlatego mam jednak pewne wskazówki na przyszłość i pytania do refleksji. Zastanawiam się, czy decyzja, którą podjęliście (na temat formy Dnia Wiosny) była rzeczywiście ważna dla społeczności szkolnej? Skąd wiedzieliście, że była to istotna decyzja dla uczniów? Jakie przyjęliście kryterium? W tym wyzwaniu dość kluczowe jest, by podejmowana decyzja dotyczyła sprawy ważnej, czyli takiej, która ma realne przełożenie na szkołę. Zastanówcie się, czy decydowanie o formie jednego dnia, rzeczywiście było tak istotne z Waszej perspektywy? Może następnym razem (może już wkrótce) warto zająć się inną sprawą, która zmieni coś większego w Waszej szkole?

Kolejna kwestia to włączanie wielu uczniów w proces. Piszecie, że w rozmowach brali udział głównie przedstawiciele tej grupy. We współdecydowanie warto włączyć możliwie największą liczbę uczniów, chociażby przedstawicieli wszystkich klas, a jeśli to możliwe to całą szkołę. Dobrze dać im możliwość wypowiedzieć się w danej sprawie, nawet na jednym z etapów. Czy tak było w Waszym przypadku? Pytaliście innych uczniów o zdanie? Jeśli nie, może warto pomyśleć o tym w przyszłości?

Bardzo polecam Wam Poradnik o współdecydowaniu, o którym piszemy w naszej publikacji: https://samorzad.ceo.org.pl/sites/samorzad.ceo.org.pl/files/szkola_demokracji_praktyczny_poradnik_o_wspoldecowaniue_w_szkole.pdf Znajdziecie w nim różne wskazówki, jak go przeprowadzić!

Gratuluję podjęcia wspólnie decyzji i trzymam kciuki za Wasze kolejne przedsięwzięcia! laugh

Powodzenia i pozdrawiam!