Obrazek użytkownika Zespół Szkół Nr 8 im. Stanisława Staszica
Super Relacja:
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?:
2. Wybrany fragment przestrzeni szkolnej zostaje przeorganizowany przez uczniów i dla nich (np. stworzenie kącika wypoczynku, remont sal zgodnie z zaleceniami uczniów i uczennic, mural na ścianie szkoły stworzony przez młodzież).

Nasza szkoła mieści się w dwóch budynkach. Pierwszy budynek podlega konserwatorowi zabytków, więc nie da się w nim wprowadzać żadnych zmian bez jego zgody. Drugi budynek powstał stosunkowo niedawno, więc można w nim wprowadzać pewne zmiany. Warunkiem jest oczywiście zgoda dyrekcji naszej Szkoły. Członkowie Samorządu Uczniowskiego wpadli na pomysł, by namalować mural w szkolnym korytarzu. Działania podjęte w tym obszarze:

1. Uczniowie SU zwrócili się do Pani Dyrektor i Pana Kierownika Administracyjnego z pomysłem namalowania muralu (miejsce: nowy budynek, parter, druga część korytarza). Samorząd Uczniowski uzyskał zielone światło.

2. Zwrócono się z tym pomysłem do klas z kierunku reklamy, ponieważ to one w naszej Szkole mają zajęcia plastyczne, uczą się malować, projektować. Chętni uczniowie mieli stworzyć projekty murali. Liczyliśmy na kilka projektów, spośród których mieliśmy wybrać najlepszy. Zwycięski projekt miał zostać wybrany przez społeczność szkolną w drodze głosowania.

3. Niestety okazało się, że jedynie dwójka uczniów przygotowała jeden projekt muralu. Nie chcieliśmy jako Samorząd Uczniowski podejmować decyzji o wykonaniu tego projektu aż nie uzyskamy poparcia wśród uczniów. Zdecydowaliśmy, że do badania poparcia projektu wykorzystamy nowy kanał komunikacji w naszej Szkole - stronę facebook "Uczniowie ZS8". Za namalowaniem murala opowiedziało się 171 osób, jedynie 26 osób było przeciwnych projektowi.

4. Uczniowie SU przygotowali zapotrzebowanie materiałowe i wstępny kosztorys, który przedstawili Panu Kierownikowi Administracyjnemu, który dokonał niezbędnych zakupów.

5. Prace wstępne (opróżnienie korytarza, przyklejenie taśm malarskich, pokrycie ścian podkładem) rozpoczęto w piątek, 17 maja, po zakończeniu zajęć lekcyjnych.

6. Kolejne soboty (18 maja, 25 maja, 1 czerwca) poświęcono na odwzorowaniu projektu na ścianach za pomocą ołówka, następnie oklejamy wzory taśmami malarskimi, a na końcu wypełniamy wzory farbami. Prace mają być kontynuowane w każdym możliwym momencie.

Przygotowanie podstawowego projektu muralu (ściany boczne korytarza) przygotowały 2 osoby, projekty ściany początkowej i końcowej - kolejne 2 osoby.

Przygotowanie kosztorysu - 1 osoba.

Malowanie muralu - 14 zadeklarowanych osób plus osoby, które dołączają do prac, gdy mają taką możliwość.

Udział w głosowaniu - 197 osób.

Napotkaliśmy na 3 trudności:

1. Uczniowie nie wykazali zainteresowania i nie stworzyli swoich projektów murali.

2. Ze względu na strajk plan prac znacznie przesunął się w czasie.

3. Projekt zakładał wykonanie muralu w całym korytarzu. Okazało się, że prace postępują zbyt wolno, byśmy do końca czerwca uporali się ze wszystkimi pracami - pracujemy jedynie w soboty. Dlatego zmodyfikowaliśmy projekt, znacznie go ograniczając. Elementy, na których zależało nam i Pani Dyrektor najbardziej, czyli elementy związane z kierunkami kształcenia w naszej Szkole (kierunek ekonomiczy, hotelarski, logistyczny, reklamy, organizacji turystyki) pozostały w projekcie. Mamy nadzieję, że uda nam się zmodyfikowany projekt ukończyć do końca czerwca.

1. Za sukces uważamy duże zainteresowanie i poparcie, jakie otrzymaliśmy od Dyrekcji Szkoły.

2. W malowaniu muralu pomagają także uczniowie, którzy nie są członkami SU. Pomaga nam także 2 uczniów spoza naszej szkoły.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Mural wniosek o dofinansowanie.doc (27KB)

Drogi Zespole,

ogrooooomne gratulacje!! Wow, jestem pod wielkim wrażeniem Wasze działania! Inni mogą inspirować się Waszym projektem i brać za przykład! Udało Wam się stworzyć projekt muralu, a potem skonsultowaliście pomysł z uczniami, co także jest bardzo ważne! Mimo że uczniowie nie wspierali Was bezpośrednio w działaniach, np. propozycjami projektu, wykazali poparcie, co warto zauważyć. Uzyskaliście dofinansowanie na Wasz pomysł i wsparcie dyrekcji (co warto docenić!). Wykonaliście bardzo wiele pracy, wkładając w Wasze działanie zaangażowanie, czas, wysiłek i uzyskaliście fantastyczne efekty (jak widać na zdjęciach)!! Chociaż nie zrealizowaliście Waszego działania do końca, już zrobiliście bardzo dużo i możecie być z siebie dumni! Mam nadzieję, że uda Wam się zrealizować kolejną, zamierzoną część. Trzymam mocno kciuki i pozdrawiam serdecznie! Jeszcze raz - WIELKIE BRAWA! laugh