Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ogólnokształcących, Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Żaganiu
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?: 
3. Tworzymy – formalną lub nieformalną – radę szkoły, czyli organ w ramach którego regularnie spotykają się przedstawiciele SU, rady rodziców i rady pedagogicznej, żeby wspólnie dyskutować o bieżących sprawach szkoły.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

W ramach wyzwania trzeciego: "Dyskusje klasowe - co nas motywuje do nauki", przeprowadziliśmy rozmowy ze wszystkimi klasami w szkole. Najczęściej pojawiającym się pomysłem na zagospodarowanie szkolnej przestrzeni było zorganizowanie strefy relaksu. Uznaliśmy, że to bardzo dobry pomysł, który można byłoby wcielić w życie. Stąd decyzja na spotkanie z rodzicami, członkami rady pedagogicznej i zaprezentowanie tego pomysłu. 2 kwietnia 2019 roku spotkaliśmy się z przedstawicielami Rady Rodziców. Przedstawiliśmy im informacje o projekcie, który realizujemy, opowiedzieliśmy o działaniach, które już zrealizowaliśmy i o pomysłach, które pojawiły się ze strony młodzieży. Zaproponowaliśmy rodzicom nawiązanie współpracy i możliwość współnego działania na rzecz szkolnej społeczności. Rodzice wyrazili duże zainteresowanie tym co robimy, jak działamy oraz zaproponowali chęć stałej współpracy. Zainteresowł ich pomysł stworzenia strefy relaksu, zaproponowali ogłoszenie konkursu wśród uczniów na projekt strefy i obiecali pomoc przy jego realizacji. Efektem spotkania było podpisanie listu intencyjnego, wyrażającego wolę współpracy. Wszystkie strony spotkania zobowiązały się do odbywania cyklicznych spotkań w celu omawiania bieżacych spraw szkoły. 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Rodzice - siedem osób.

Trzech przedstawicieli grona pedagogicznego.

Przedstawiliśmy dyrektorowi propozyjcję stworzenia nieformalnej rady szkoły. W naszym imieniu, dyrektor zaprosił przedstawicieli Rady Rodziców. Spotkanie odbyło się po zajęciach lekcyjnych, w godzinach popołudniowych. Podczas spotkania, w przyjaznej atmosferze, wymienialiśmy uwagi, dyskutowaliśmy, doszliśmy do wspólnych wniosków. 

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Trudnością był sam wybór wyzwania. Nie wiedzieliśmy na co się zdecydować. Po rozmowach z uczniami, bardzo spodoibał nam się pomysł stworzenia strefy relaksu, jednak możliwości finansowe szkoły nie pozwalały na stworzenie jej z funduszy przewidzianych w budżecie. Obwialiśmy się reakcji dyrektora na stworzenie  jeszcze jednego organu w strukturze szkoły. Przygotowywaliśmy się do rozmowy, szukając argumentów, któymi moglibyśmy przekonać dyrektora do naszego pomysłu.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Niewątpliwym sukcesem jest poparcie ze strony rodziców. Ich odbiór naszego pomysłu oraz zaangażowanie w działania. Myślimy, że sukcesem jest też to, że rodzice docenili nasz zapał i chęci. Dowiedzlieli się ile robimy dla szkoły, jak staramy się organiować życie szkoły. Sukcesem jest też to, że dyrektor docenił nasze starania. Wykazał się zrozumieniem. Wsparł nas. Myślimy, że sukcesem jest też to, że po raz kolejny udało nam się osiągnąć zamierzony cel. Przygotowaliśmy się do dyskusji, zebraliśmy argumenty. Potrafimy je jasno formułować. Przekonywać do naszych racji.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Spotkanie7.pdf (37KB)
  2. 2. Spotkanie6.pdf (35KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga Grupo,

ogromne gratulacje! laugh Stworzenie rady szkoły to całkiem spore przedsięwzięcie, które Wam się udało! Z początku miałam wrażenie, że opisujecie nie tę relację, co trzeba, jednak widzę, że z wyzwań CEO zrodziło się to kolejne! Bardzo dobra kolejność - takie inicjatywy powinny wychodzić na drodze potrzeb - tak trzymać!

Cieszę się, że rodzice wyrazili chęć współpracy razem z Wami i nauczycielami oraz zainteresowali się Waszymi pomysłami, co stanowi bardzo ważną podstawę do dalszej pracy. List intencyjny to świetne przypieczętowanie Waszego porozumienia. Polecamy Wam, aby ustalić stały termin tych spotkań (np. 3 środy w pierwszym tygodniu każdego miesiąca). To zapewni Wam ciągłość pracy, która jest ważna dla efektywnych zmian w szkole. Jak widzicie wsparcie ze strony rodziców może być bardzo cenne. Podoba mi się również dokument zawierający wnioski ze spotkania, świetnie, że go stworzyliście - widać po nim, że dużo jeszcze przed Wami do zrobienia, mnóstwo problemów do rozwiązania i planów do zrealizowania - to bardzo ważna lista, którą warto zająć się po kolei i rozpisać na konkretne działania na najbliższy czas - nie traćcie jej z oczu!

Mam nadzieję, że to porozumienie zaowocuje realizacją wspaniałych pomysłów i pomoże Wam zmieniać szkołę na lepsze - razem możecie zdziałać więcej i dużo efektywniej, w co głeboko wierzę! Trzymamy kciuki za kolejne przedsięwzięcia - już ze wsparciem nieformalnej rady - Was, rodziców, nauczycieli i dyrekcji. Powodzenia!!