Obrazek użytkownika Zespół Szkół w Opatowie- Szkoła Podstawowa
Które wyzwanie z obszaru "Podejmowanie decyzji" wybraliście do realizacji?: 
1. Ważną dla społeczności szkolnej decyzję podejmujemy w procesie współdecydowania, zgodnym z opisem w materiałach CEO (w publikacji: Szkoła demokracji – praktyczny poradnik o współdecydowaniu w szkole).
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Dnia 18.02.2019 r. w Szkole Podstawowej w Opatowie w ramach Szkoły Demokracji programu Centrum Edukacji Obywatelskiej, w ramach obszaru "Podejmowanie Dezyzji" odbyło się głosowanie uczniów w sprawie wprowadzenia w szkole dnia bez mundurka czyli tzw. „Kolorowych piątków”. Samorząd Uczniowski przygotował lokal wyborczy oraz karty do głosowania zgodnie z wytycznymi CEO. Karty zostały opatrzone logiem oraz wydrukowane. Następnie przygotowali urnę wyborczą, która została zamknięta na kłódkę. Została powołana komisja wyborcza oraz komisja skrutacyjna do liczenia głosów. Uczniowie zostali poinformoani kilka dni wczesniej, iż odbędzie sie głosowanie aby mogli przemysleć swoja decyzję. Został im również przedstawiony harmonogram oraz krótki regulamin głosowania. W dniu wyborów uczniowie głosowali pojedynczo, zachowując ciszę. Po głosowaniu komisja skrutacyjna podliczyła głosy. Dodatkowo w głosowaniu głos zabrali rodzice, którzy w specjalnie przygotowanych ankietach wypowiedzieli się na ten temat. Ankiety zostały zebrane do specjalnie przygotowanej skrzynki. Wszystkie głosy zostały podliczone a wyniki ogłoszone na uroczystym apelu.W głosowaniu zarówno rodzice jak  i uczniowie wszystkich klas postanowili iż w szkole zostaną wprowadzone „Kolorowe piątki”. W głosowaniu wzięło udział 36 ucznió klas 1-3, 104 uczniów klas 4-8 oraz 118 rodziców.

 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację projektu zaangazowani byli wszyscy wychowawcy, którzy czuwali nad dyscypliną podczas głosowania. Pani sekretarz wydrukowała karty do głosowania a pracownicy obsługi pomogli w przygotowaniu lokalu wyborczego.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze było trafienie na moment gdy jest największa frekwencja uczniów w szkole, ponieważ zaczął się sezon grypowy i wielu uczniów jest nieobecnych.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukcesem było ogromna radość uczniów na wieść,  iż mogli zadecydować w tak ważnej dla nich sprawie. Bardzo sumiennie podeszli do głosowania i przynosili ankiety od rodziców.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://www.radiosud.pl/rozrywka-i-oswiata/opatow-szkola-demokracji-10869, http://zsopatow.pl/aktualnosci/ , http://www.tygodnikkepinski.pl/
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga Grupo,

dzięki za dodanie relacji! Wspaniale, że postanowiliście podjąć wspólnie ważną dla Was decyzję! Wybraliście formę, dzięki której wszyscy mogli wziąć udział i mieć równy głos. Widać, że włożyliście wiele starań, aby głosowanie było rzetelne i dobrze przebiegało - brawo! smiley Zadbaliście o lokal, karty, regulamin, komisję i informację. Przede wszystkim spełniliście ważne zasady takiego procesu jak możliwość udziału wszystkich, równość głosów i wszystkie strony uzyskały porozumienie. Chociaż nie napisaliście nic o dyrekcji i nauczycielach, którzy też byli stroną, rozumiem, że wcześniej uzyskaliście ich zgodę na to. Pamiętaliście także o poinformowaniu wszystkich uczestników zarówno przed, jak i po procesie (o wynikach głosowania poprzez apel). Wygląda na to, że świetnie Wam poszło podjęcie decyzji razem.

W przyszłości zachęcamy Was do poprzedzenia głosowania dyskusjami w klasach lub otwartych dla wszystkich chętnych, żeby uczniowie mieli możliwość poznać zdanie innych i porozmawiać na poruszany temat. Taki element współdecydowania pozwala spotkać się i poznać stanowisko innych osób, uczymy się przez to dobrej komunikacji i dochodzenia do kompromisu.

Dzięki za świetne zdjęcia i Wasze materiały - wzór ankiet i sprawozdanie. Widać po nich Wasze duże zaangażowanie! smiley Udało Wam się drogą współdecydowania podjąć ważną dla Was decyzje i dzięki temu procesowi ustaliliście "Kolorowe piątki" - wielkie gratulacje! laugh No i napisała o Was także prasa! Życzymy kolejnych tak udanych działań w Waszej szkole i coraz większego poczucia wpływu na sprawy Waszej szkoły! Powodzenia!