Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Kaimierza Odnowiciela w Pobiedziskach
Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?: 
1. Badamy, czy uczniowie i uczennice rozumieją, za co i jak są oceniani na lekcjach. Wnioski przedstawiamy nauczycielom i opracowujemy konkretne propozycje do wprowadzenia w życie.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Narzędzie do wykonanie tego zadania, to ankieta. Odbyła się ona w naszej szkole tuż przed feriami (8.01-11.01) i wzięli w niej udział wszyscy uczniowie klas 6-8 oraz gimnazjum. Jako narzędzie wybraliśmy ankietę, ponieważ wydaje nam się, że jest to najszybszy sposób, zeby uzyskać jak najwięcej rzetelnych opinii. Po przeprowadzeniu ankiet, musieliśmy przejrzeć ankiety, podliczyć liczbę głosów, zebrać wyniki, a później dokonać analizy i przedstawić je w jak najbardziej efektowny sposób. Zdecydowaliśmy się na tabele i wykresy. Te same zestawienia zawisły w pokojach nauczycielskich oraz w gablocie samorządu uczniowskiego.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację projektu zaangażowaliśmy dyrekcję szkoły, która wyraziła zgodę na przeprowadzenie ankiety. Zaangażowaliśmy również koleżanki i kolegów ze szkoły, którzy pomogli nam w porządkowaniu ankiet.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze było same ułożenie ankiety, bo pytania musiały być tam sformułowane, żeby każdy mógł znaleźć odpowiedź najbardziej jemu odpowiadającą. Ułożenie pytań wymagało dużo skupienia i przemyśleń. Prblem stanowiła też iliść pytań. Wymyśliliśmy ich całkiem sporo ale finalnie postanowiliśmy w ankiecie zawrzeć tylko 11 ogólnych pytań, z możliwością dopisania swojej odpowiedzi. Dużo czasu poswięciliśmy też na analizę wypełninych ankiet.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Wyzwanie udało nam się przeprwadzić. Wyniki przedstawiliśmy gronu nauczycielskiemu wywieszając wyniki w pokoju nauczycielskim i informując o tym nauczycieli poprzez wiadomości na Librusie. Z wynikami mogli się też zapoznać uczniowie, ponieważ były wywieszone w gablotce Samorządu Uczniowskiego. Okazało się, ze większość uczniów jest zapoznana ze sposobami oceniania na lekcji, część po prostu o nich zapomina, dlatego w rekomendacjach uwzględniliśmy, żeby nauczyciele przypominali o tych zasadach przynajmniej raz w semestrze. Rekomendacją było też to, zeby udostępnić uczniom do wglądu w każdej chwili Szkolnego Systemu Oceniania oraz Przedmiotowych Systemów Oceniania, które uczniowie otrzymują tylko na początku roku (jeżeli je zgubią, to nie mają szans do tego zajrzeć). Zwróciliśy tez uwagę niektórym nauczycielom, że może warto byłoby czasami zwrócić uwagę na trud ucznia wkładany w realizację zadania.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Ankieta samorzadu.pdf (100KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Droga grupo,

dziekuję za dodanie relacji. Dużo pracy włożyliście w przygotowanie i przeprowadzenie ankiety. To imponujące, że wypełnili ją wszyscy uczniowie klas 6-8 oraz gimnazjum. Czy ankieta była obowiązkowa? Jeśli tak, to w przyszłości warto przemysleć dobrowolność w jej wypełnianiu. 

Pytania w ankiecie zostały dobrze dobrane. W drugim pytaniu może warto było dodać opcję nie wiem lub nie pamiętam, a w trzecim pytaniu brakuje jednak opcji "nikt". Bardzo się cieszę, że wnioski z ankiety wdrażanie w życie szkoły - to dobry pomysł, by kadra pedagogiczna przypominała o zasadach oceniania przynajmniej raz w semestrze. Dostęp do Szkolnego Systemu Oceniania oraz Przedmiotowych Systemów Oceniania w każdej chwili jest również świetnym rozwiązaniem, ponieważ w każdej chwili można rozwiać wąpliwości związane z oceną.

Dziękuję za trud włożony w realizację tego zadania smiley