Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i Mistrzostwa Sportowego
Które wyzwanie z obszaru "Uczenie się i nauczanie" wybraliście do realizacji?: 
4. Organizujemy szkolenie z metod oceniania kształtującego dla rady pedagogicznej naszej szkoły (można skorzystać z oferty CEO). Zachęcamy przynajmniej dwoje nauczycieli, którzy do tej pory nie stosowali elementów oceniania kształtującego, do wprowadzenia ich na swoich lekcjach.
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Jesienią tuż po zalogowaniu się na portalu "Szkoły demoracji" przeprowadziliśmy rozmowę z Panią Dyrektor, podczas której wspólnie ustalaliśmy wyzwania do realizacji. Pani Dyrektor zasugerowała wówczas  wyzwanie 4 w obszarez Uczenia się i nauczania ze względu na umieszczone przez Nią w Planie Pracy Szkoły na bieżący rok szkolny doskonalenie kadry w temacie oceniania kształtującego. Pomysł nam się spodobał, został omówiony i zaakceptowany przez wszystkich zgromadzonych na zebraniu. Co prawda wielu ze zgromadzonych na zebraniu uczniów nie znało dotychczas założeń oceniania kształtującego.  Po zapoznaniu się z zasadami OKeja postanowilismy pomysł przeforsować. Do atrakcyjności wprowadzenia tego rodzaju oceniania zachęciła młodzież realna możliwość w ingerowania w proces nauczania. Przedstawiciele młodzieży postanowili wobec tego porozmawiać z nauczycielami, aby spróbowali zmodyfikować systemy oceniania. Nie było łatwo, ale kila osób wyraziło zgodę.

Szkolenie zaplanowano wstępnie na 3 stycznia 2019r. jednak ze względu na problemy zdrowotne osoby prowadzącej zostało ono ostatecznie przeniesione na 5 marca 2019r. Szkolenie zprganizowano w naszej placówce dla wszystich nauczycieli uczących w ZSPiMS w Lipinach. Ostatecznie wzieło w nim udział 26 nauczycieli. Szkolenie z tzw. OKEJA poprowadzili specjaliści z MSCDN  w Radomiu w naszej szkole. Było to typowo warsztatowe spotkanie, podczas którego udało się wiele wypracować - panie prowadzące skutecznie zachęciły nas do stosowania elementów tego oceniania na zajęciach. Efektem jest wprowadzenie próbnego etapu oceniania kształtującego - a właściwie jego elementów (ze szczególnym uwzgędnieniem tzw. nacobezu czyli na co będę zwracał uwagę oraz informacji zwrotnej) na lekcjach geografii i języka angielskiego. Osoby uczące tych przedmiotów wyraziły zgodę, aby inni nauczyciele skorzystali z możliwośći i uczestniczyli przynajmniej w części lekcji, na której będą wprowadzane elementy oceniania kształtującego. Powstał harmonogram zajęć otwartych, na których można wzajemnie obserwować wdrażanie elementów oceniania kształtującego na języku angielskim i geografii.

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wydarzenia zaangażowały się Panie Dyrektor i Wicedyrektor oraz grono pedagogiczne - ustalono dogodny dla wszystkich termin. 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejszą kwestią w zorganizowaniu było zebrannie w danym dniu wszystkich pracowników pedagogicznych, ponieważ wielu nauczycieli jest nieetetowych i pracują też w innych placówkach. Niełatwo było też przekonać nauczycieli do zmodyfikowania dotychczasowych metod pracy - tych nieprzekonanych wciąż jest więcej niż zwolenników OKeja.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Udało się wspólnie spotkać i konstruktywnie pomysleć o przyszłości naszej placówki. Wiemy, że ocenianie kształtujące ma znaczenie w procesie edukacji. Chcemy, aby każdy uczeń czuł się wyjatkowo na zajęciach. Jesteśmy świadomi - jak istone jest właściwe ocenianie poparte informacją zwrotną w procesie dydaktycznym. Wymiar tego przedsięwzięcia zaowocuje w przyszłości. Czekamy na te owoce.   

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
file:///C:/Users/HP/Downloads/plan_pracy_szkoly_1%20(1).pdf
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzień dobry,

Dziękuję bardzo za przesłaną relację. Jak sami zauważyliście, przekonanie i zachęcenie do stosowania oceniania kształtującego nie jest zadaniem łatwym. Dlatego gratuluję sukcesu w zrealizowaniu wyzwania i znalezienia przynajmniej dwóch nauczycieli, którzy zgodzili się na tzw. OKeja.

Cieszę się, że w Waszej relacji wspomnieliście, że wielu uczniów nie wiedziało, czym jest ocenianie kształtujące i zanim przystaliście na propozycję Pani dyrektor, zapoznaliście ich z tą ideą. Dzięki temu mocno wierzę, że wybór akurat tego wyzwania, był Waszą świadomą decyzją, a nie pójściem na skróty i przyjęciem sugestii z góry.

Dobrze, że pomimo trudności w znalezieniu dogodnego terminu dla wszystkich pracowników pedagogicznych oraz konieczności przeniesienia daty szkolenia, ostatecznie zebraliście 26 nauczycieli, którzy wzięli udział w warsztatach. Jeszcze lepiej, że w efekcie wprowadziliście próbny etap oceniania kształtującego na lekcjach geografii i języka angielskiego. W dodatku, co bardzo cenne, stworzyliście harmonogram zajęć otwartych, na których pozostali nauczyciele mogą obserwować wdrażanie wybranych elementów OKeja. Tym samym zrealizowaliście istotę tego wyzywania.

Myślę, że musieliście włożyć w ten projekt dużo wysiłku, mam na myśli przede wszystkim zapoznanie się z zasadami OKeja i przekonywanie nauczycieli do modyfikacji systemu oceniania. Dlatego, żałuję że tak mało o tym napisaliście. W nacobezu dla tego wyzwania był nawet punkt dotyczący tego, w jaki sposób zachęciliście nauczycielki i nauczycieli do stosowania elementów oceniania kształtującego? Tego mi zabrakło, pamiętajcie o tym przy kolejnych wyzwaniach i nie bójcie się chwalić swoją pracą.

Tak jak napisaliście, sukcesem było już samo spotkanie i wspólne konstruktywne myślenie o przyszłości Waszej szkoły. Dzięki temu zasialiście w Waszej placówce świadomość korzyści oceniania kształtującego i jego znaczenia w procesie dydaktycznym. Myślę, że przygotowaliście dobry grunt, który zroszony entuzjazmem uczniów i nauczycieli włączonych w projekt przyniesie oczekiwane przez Was owoce.

Pozdrawiam,

Tomasz