Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Zespół Placówek Oświatowych Szkoła Podstawowa w Kozubowie
Na początku roku szkolnego we wszystkich klasach na lekcji wychowawczej dokonano wyboru Rad Klasowych i zrealizowano temat „Samorząd Uczniowski". Uczniowie nie tylko poznali zasady prawa wyborczego ale również dowiedzieli się czym zajmuje się SU i jaka jest jego rola w szkole. Uczniowie zostali poinformowani, że wybory są demokratyczne, z zachowaniem pięcioprzymiotnikowych zasad tj. powszechne, równe, tajne, większościowe i bezpośrednie. W czasie zajęć wybierano również kandydatów do KW– jeden kandydat z każdej klasy, którzy nie chcieli skorzystać z możliwości kandydowania do Rady SU. Przed ogłoszeniem wyborów do Władz Samorządu Uczniowskiego komisja spotkała się z opiekunem SU, aby napisać ordynację wyborczą. Tekst ordynacji został wywieszony na tablicy ogłoszeń. Szkolna Komisja Wyborcza przyjęła zgłoszenia kandydatów, omówiła zasady kampanii wyborczej i ustalili termin wyborów. Na kandydatów do samorządu zgłosiło się ośmioro uczniów z klas IV-VIII. Każdy z kandydatów był zobligowany do przygotowania plakatu prezentującego własną osobę oraz przedstawiającego program wyborczy. Uczniowie - kandydaci swoje programy przedstawili również w czasie debat przedwyborczych. Uczestnicy zadawali różne, często zaskakujące pytania. Komisja Wyborcza przygotowała lokal wyborczy, listy wyborcze, karty do głosowania, zabezpieczyła urnę do głosowania . W dniu wyborów pilnowała przestrzegania zasad, a w szczególności ciszy wyborczej, czasu głosowania (8:00 do 12:30), zasady tajności i właściwego wydawania kart do głosowania wyłącznie dla osób uprawnionych. Po zamknięciu lokalu wyborczego komisja dokonała przeliczenia oddanych głosów, sporządziła protokół i wywiesiła wyniki wyborów na tablicy ogłoszeń oraz zamieściła informację w tym zakresie na stronie internetowej szkoły.
W realizację wyzwania zaangażowane były Rady Klasowe, które pomagały w wyłonieniu kandydatów do Komisji Wyborczej. Należy też wskazać, iż nieoceniona była pomoc wychowawców, którzy pomogli w przeprowadzeniu na lekcji wychowawczej tematu "Samorząd Uczniowski ". Oczywiście nie obeszło by się bez wsparcia i zrozumienia dyrekcji szkoły i wszystkich nauczycieli, który wspierali kandydatów.
Elementem najtrudniejszym był brak czasu, gdyż wszyscy uczniowie zaangażowani w wybory, dojeżdżają do szkoły i nie mogą zostawać po lekcjach. Dlatego też wszystkie przygotowania do wyborów odbywały się w czasie przerw lub na luźniejszych lekcjach.
Sukcesem jest na pewno to, że uczniowie chętnie podejmują działania w zakresie wyborów. Uczniowie włączają się w prace KW. Chętnie przyjmują role kandydatów, angażują się w kampanię wyborczą. Wszyscy uczniowie głosują- frekwencja jest wysoka.
Dzięki za dodanie wyzwania! :)
Bardzo się cieszymy, że zaczęliście od lekcji przygotowujących, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, jak funkcjonuje SU i wybory! Działanie godne naśladowanie!! :) Brawo, to pierwszy krok do świadomego głosowania! Powołaliście Komisję, co jest niezbędne przy wyborach. Na jakich zasadach się to odbyło? Warto, aby każdy uczeń i uczennica, którzy nie będą kandydować mieli możliwość się zgłosić.
Jak kandydaci mogli się zgłaszać i jak to ogłosiliście? Ustaliliście zasady kampanii i termin - kolejny plus! Wspaniale, że były plakaty i debaty - dzięki nim społeczność szkolna mogła ich poznać. Ciekawi jesteśmy, jakie dokładnie pytania padały podczas debat? :)
Brawa dla Komisji Wyborczej za włożoną pracę - dzięki Wam przede wszystkim wybory mogły się odbyć zgodnie z zasadami demokracji! Przygotowanie lokalu, listy wyborcze, karty i urna - to niezbędne elementy. Wspaniale, że je przygotowaliście i przestrzegaliście zasad, o których piszecie, a potem przeliczyliście głosy, sporządziliście protokół i ogłosiliście wyniki w dwóch miejscach (tablica i strona www). Tak trzymać! :)
Wspaniale, że napisaliście ordynację i przedstawiliście ją uczniom. Dodajcie ją proszę do Waszej relacji - wgrajcie plik, dodajcie link lub wklejcie tekst (najlepiej w polu Dodatkowe informacje). Tego właśnie brakuje w Waszej relacji, abysmy mogli ją zaakceptować. Ponadto nie napisaliście odpowiedzi na niektóre pytania, o których pisaliśmy w Poradniku do wyzwań (link: https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/poradnik_wyzwania_szkola_demokracji_18.pdf lub na platformie w zakładce "Materiały" --> "Obszary i wyzwania"). W polu "Co powinniście napisać w relacji?" znajduje się pytanie: Ile osób głosowało i jaka była frekwencja? Odpowiedzcie na nie w relacji, a przyszłości przy kolejnych relacjach pamiętajcie, aby zajrzeć do Poradnika i sprawdzić, czy macie odpowiedzi na wszystkie pytania. :)
Wspaniale, że pomimo trudności z czasem udało Wam się tak świetnie przeprowadzić wybory. Fotografie pokazują, że świetnie wam poszło! Zdecydowanie zaangażowanie uczniów i uczennic, ich chęci do udziału i włączania się to ogromny sukces! Czekamy na Wasze uzupełnienie i kolejne relacje! :)
- Zaloguj się aby dodać komentarz.