Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Konopiskach
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
4. Robimy przegląd dotychczasowego regulaminu SU, dostosowujemy go do naszych potrzeb i aktualnej sytuacji w szkole. Regulamin zawiera zgodną z zasadami i procedurami demokratycznymi ordynację wyborczą.
Data ostatnich wyborów: 
poniedziałek, Września 24, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Przegląd regulaminu SU nastąpił 2 pażdziernika podczas spotkania samorządu. Rada SU wraz z Opiekunami SU, naniosła poprawki, a w zasadzie zmieniła istniejący regulamin, wprowadzając zmianę w zakresie organizowania i przebiegu wyborów do SU oraz wyborów Opiekunów SU. Wybory tegoroczne były przeprowadzane jeszcze wg trybu zapisanego w starym regulaminie. Praca nad regulaminem zbiegła się w czasie z odbywającą się w Polsce kampanią wyborczą i wyborami samorządowymi, dlatego też członkowie Rady SU zaproponowali wprowadzenie zmian w istniejącym regulaminie i zmodyfikowanie go do zasad i procedur opisanych w poradniku CEO. W przyszłym roku szkolnym pierwszy raz odbędą się wybory zgodne z przyjętymi zasadami. W regulaminie wprowadzono również zmianę dotyczącą wybierania Rzecznika Praw Ucznia, który również będzie wybierany corocznie podczas odbywających się wyborów SU. Wyznaczono tez okres kadencji Rady SU, Opiekunów SU oraz Rzecznika Praw Ucznia, który będzie trwa od 1 października do 30 września. Wybory będą odbywać się w ostatnią środę września i poprzedzac je będzie dwutygodniowa kampania wyborcza i debata kandydatów. Będzie powołana komisja wyborcza, w której skład mogą wejść uczniowie nie kandydatujący po jednym z klasy VI, VII, VIII. Wybory do Rady SU, Opiekuna SU i Rzecznika Praw Ucznia odbywać się będą jednego dnia, zostanie przygotowany okręg wyborczy, a uczniowie będą mogli głosować tajnie. Uczniowie otrzymają trzy karty wyborcze: do Rady SU, Opiekuna SU i Rzeczniak Praw Ucznia. Wypenione karty będą wrzucane do urny, a po wyborach będą zliczone głosy przez komisję wyborczą, która sporządzi protokół po wyborach. Zmieniono też punkt dotyczący zwoływania spotkać Rady SU z Radami Samorządów Klasowych, odpowiedzialny za te spotkania będzie Przewodniczący SU, w każdym spotkaniu zarówno Rady SU jak i Przewodniczącego SU z Radą SK uczestniczyć będzie Opiekun SU. 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wyzwania zaangażowany był SU, Opiekunowie SU. Cały zespół projektowy nazorował pracę nad modyfikacją regulaminu, analizował dotychczasowy regulamin i wprowadzał poprawki w punktach, któree tego wymagały. W pracę nad zmianami w regulaminie zaangażowała się też Pani wicedyrektor Beata Kaleta, która fachowym okiem spojrzała na nasze poprawki.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze było zdecydowanie się na wprowadznie zmian dotyczących wyborów. Obawialiśmy się i w zasadzie nadal jesteśmy pełni obaw, czy zaproponowany przez nas sposób wyboru Opiekunów i Rzecznika Praw Ucznia będzie odpowieni. Trudno tez sobie wyobrazić  jak będzie przebiegała realizacja zmian dotyczących przyszłorocznych wyborów, czy zdołamy wszystko zrobić zgodnie z opiasanymi w regulaminy procedurami.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Za największy sukces w realizacji tego wyzwania uważamy fakt, jak poważnie i odpowiedzialnie Rada SU podeszła do nanoszenia zmian w regulamminie. Cieszy nas fakt, że w zgodnie z nowym regulaminem w wyborach będą mogli wziąć udział również najmłodsi uczniowie naszej szkoły, którzy do tej pory byli z wyborów wyłączeni. Sukcesem jest też to, że w ciągu 2 spotkać, został zmodyfikowany dotychczasowy regulamin i że został zaakceptowany przez społeczność szkolną (dyrekcję, radę pedagogiczną itp.)

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Regulamin su.pdf (551KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzięki za dodanie relacji! :)

Świetnie, że zabraliście się za poprawienie tak ważnego dokumentu jak Regulamin - stanowi prawną podstawę Waszych działań, dlatego warto wiedzieć, co się w nim znajduje i aktualizować go do Waszych potrzeb. Cieszymy się, że skorzystaliście z naszych porad.

Wygląda na to, że postanowiliście wprowadzić bardzo potrzebne i ważne zmiany - szczególnie w zakresie wyborów. Świetnie, że określiliście, jak dokładnie powinny wyglądać wybory i przygotowanie do nich. Cieszymy się również, że postanowiliście włączyć w działania najmłodszych oraz tak odpowiedzialnie podeszliście do tego zadania - brawo! Trzymamy za Was kciuki, aby Wasze wybory udało się zorganizować zgodnie z tymi zasadami i przyniosło to dużo satysfakcji - pierwszy krok, czyli opracowanie zasad już za Wami! :)

Niestety do pełnego zaakceptowania wyzwania brakuje nam tekstu Regulaminu - prosimy o wstawienie go w formie załącznika (wgranie pliku), link do niego lub wstawienie tekstu (np. w rubryce dodatkowe informacje), abyśmy mogli zaakceptować wyzwanie. Czekamy! :(

***

PO POPRAWIE

Zaktualizowaliście wpis i wstawiliście Regulamin - bardzo dziękujemy! smiley Wasza ordynacja wyborcza spełnia ważne dla demokratycznych wyborów zasady. Co najważniejsze - przyznaje on czynne i bierne prawo wyborcze wszystkim uczniom, a wybory do SU są równe, powszechne, bezpośrednie i większościowe, prowadzone w głosowaniu tajnym. Określiliście także dokładne zasady i procedury odnośnie powołania Komisji Wyborczej, zgłaszania kandydatów, a przede wszystkim samego sposobu głosowania i liczenia głosów, sporządzania protokołu i ogłaszania wyników. Wasz regulamin jest bardzo precyzyjny - wielkie gratulacje! Teraz tylko czas wcielać go w życie - powodzenia! laugh Czekamy na kolejne wyzwania!