Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Zespół Szkół w Opatowie- Szkoła Podstawowa
Na początku przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem opracowały autorski secnariusz na temat Demokracji, Samorządności oraz Wyborów. Następnie, zapoznały sie z kwestiami formalnymi związanymi z właściwym przeprowadzeniem wyborów oraz przygotowały lokal wyborczy. Wydrukowały plakaty oraz przygotowały urnę. Następnie, przeprowadziły lekcje wychowawcze w klasach 1-4, według wcześniej opracowanego scenariusza. Zwróciły uczniom szczególną uwagę na przebieg wyborów oraz powagę powierzonego im po wyborach stanowiska,.Po głosowaniu każdy uczeń oddał głos w specjalnie przygotowanym lokalu wyborczym. Głosy przeliczyła wczesniej powołana komisja skrutacyjna w 3-osobowym składzie i ogłoszono wyniki wyborów do Samorządów Klasowych. Wybory zostały przeprowadzone między 24-28 września w 4 klasach. Łącznie w głosowaniu wzięło udział 74 uczniów. Do przeprowadzenia wyborów zostało zaangażowanych 10 uczniów z Samorządu Uczniowskiego.
Dyrektor, pedagog szkolny oraz czterech wychowawców klas 1-4.
Najtrudniejsze było logistyczne zaplanowanie zajęć, tak aby nie kolidowały z lekcjami.
Sukcesem było ogromne zaangażowanie uczniów w zajęcia oraz honorowe przyjęcie wyników głosowania. Uczniowie zadawali pytania, chętnie wykonywali wszystkie zadania.
Bardzo pomocne okazały się materiały CEO dotyczące przeprowadzenia wyborów.
Dzięki za dodanie relacji! :)
Wspaniale, że uczennice opracowały własny scenariusz i przeprowadziły go dla młodszych kolegów i koleżanek. Jesteśmy ciekawi, jak wyglądał Wasz scenariusz, dlatego jeśli macie go pod ręką, to może podzielicie się z nami? :) Przeprowadzenie dla nich wyborów do Samorządów Klasowych to też fajne przedsięwzięcie, które pozwoliło im uczestniczyć w głosowaniu zbliżonym do "prawdziwych, dorosłych" wyborów. Zaangażowanie uczestników w zajęcia to wspaniałe osiągnięcie. Pytania to dowód zaintersowania, dlaczego brawa dla Was! Dzięki za zdjęcia - widać, że przy okazji świetnie się bawiliście - o to chodzi! :)
Niestety zabrakło nam odpowiedzi na kilka pytań, które znajdują się w Poradniku przy tym wyzwaniu w sekcji "Co powinniście napisać w relacji?". Uzupełnijcie Waszą relację o odpowiedzi na pytania: Kiedy odbyły się zajęcia? Ile dzieci brało w nich udział? Wówczas będziemy mogli zaakceptować Wasze wyzwanie.
W przyszłości przy realizacji kolejnych wyzwań warto zajrzeć do Poradnika dostępnego pod linkiem: https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/poradnik_wyzwania_szkola_demokracji_18.pdf lub w zakładce "Materiały" --> "Obszary i wyzwania". Znajdziecie tam podpowiedzi, na co zwrócić uwagę podczas realizacji wyzwania, co napisać w relacji i gdzie znaleźć więcej informacji i materiały pomocnicze.
Gratulacje takie wspaniałego działania edukacyjnego - dzięki Wam koleżanki i koledzy mają większą wiedzę na temat wyborów i samorządności - brawo! :)
- Zaloguj się aby dodać komentarz.