Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Elblągu
Po przyjęciu Ordynacji Wyborczej i rozdaniu list poparcia chętnym do kandydowania uczniom, ruszyli oni na korytarze szkolene, aby odnaleźć 20 szkolnych kolegów i koleżanek, którzy złożą na nich swój podpis. Następnie wyznaczonym terminie do 5.10.2018 złożyli je w specjalnie na ten cel przygotowanej skrzynce w sekretariacie szkoły. Równocześnie w drodze losowania, spośród członków Samorządów Klasowych została wyłoniona pięcioosobawa Komisja wyborcza, która czuwała nad przebiegiem wyborów. W piątek 5.10. zasiadła ona do przeanalizowania list poparcia. W wyniku jej pracy wyłonionych zostało 13 kandydatów, a ich lista natychmiast została wywieszona w widocznym miejscu, na 1 piętrze budynku szkoły. Tego dnia rozpoczęła się również kampania wyborcza.
Kandydaci obiecywali nam wiele rzeczy. Część z nich wydawała się być realna do spełnienia, a część (jak budowa basenu w szkole) budziła nasze wątpliwości. Kampania zakończyła się na dzień przed wyborami, które odbyły się 12.10.2018 r. Komisja Wyborcza, przy pomocy opiekuna Samorządu Szkolnego p. Anny Romejko, przygotowała karty do głosowania i listy uprawnionych. Uczniowie postarali się również o to, aby lokal wyborczy, który usytuowany został na korytarzu szkolnym, zapewniał możliwość tajnego głosowania. W piątek ruszyliśmy do wyborów. Każdy miał możliwość zagłosowania podczas przerw. Po zakończonym głosowaniu Komisja Wyborcza przeliczyła głosy. Okazało się, że spośród 13 kandydatów 9 otrzymało poparcie szkoły. W wyborach udział wzięło 162 uczniów, czyli frekwencja wyniosła 74%
Tym sposobem mamy Radę Samorządu Uczniowskiego, która została przedstawiona społeczności szkolnej podczas zorganizowanego apelu. Władze Samorządu Uczniowskiego przedstawiły uczniom szkoły program, który zamierzają zrealizować podczas tego roku szkolnego.
W realizację wyzawania zaangażowani byli:
Wychowawcy klas, którzy przeczytali wszystkim uczniom Ordynację Wyborczą i przeprowadzili głosowanie za jej przyjęciem
Pani sekretarka, która szczętnie zbierała listy poparcia kandydatów
Przedstawiciele Samorządów Klasowych, tworzący Komisję Wyborczą: Emilia z 7a, Wiktor z 3a (gim), Kacper z 4a, Mateusz z 8a i Oliwia z 3b (gim)
Najtrudniejsze w realizacji wyzwania było takie wytłumaczenie Ordynacji Wyborczej, aby każdy uczeń ją zrozumiał.
Największym sukcesem była kampania wyborcza, która przebiegała w atmosferze wzajemnego szacunku. Ogromnie ucieszyliśmy się również, że w zakamarkach szkoły udało nam się odnaleźć starą urnę wyborczą i parawany z gabinetu pani pielęgniarki, które zapewniły intymność głosowania.
Dzięki za dodanie relacji! :)
Wygląda na to, że świetnie Wam poszło! Jasno określiliście zasady kandydowania (listy poparcia). Świetnie, że komisja składała się z uczniów z różnych klas, jednak warto dać tę szansę także innym chętnym w przyszłości. :) Niemniej wielki plus, że stworzyliście Komisję - bez tego ciężko o dobre wybory. Brawa za organizację - najpier weryfikacja list, a potem ogłoszenie kandydatów i kampania. Świetnie, że kandydaci prezentowali swoje pomysły, ale w jaki sposób to robili? Jest wiele dróg: plakaty, ulotki, facebook, debata, co było u Was?
Wspaniale, że Komisja wraz z opiekunek przygotowała niezbędne elementy do głosowania - karty i listy. Wspaniale, że zapewniliście tajność głosowania przez parawany i urnę (która sprzyja wiarygodności i powadze wyborów). Dzięki za podanie liczby głosujących i frekwencji - całkiem duża! Może warto za rok zorganizować kampanię profrekwencyjną lub przeprowadzić debatę kandydatów, by zachęcić jeszcze więcej uczniów i uczennic do udziału i decydowania o losie swojej szkoły?
Wspaniale, że przedstawiliście Radę SU na apelu całej społeczności - to bardzo ważne, by uczniowie i uczennice wiedzieli, kto jest ich przedstawicielem i do kogo mogą się zwracać. Powodzenia w realizowaniu programu - trzymamy mocno kciuki! Ciekawi jesteśmy, w jaki sposób informowaliście uczniów o terminie wyborów i zasadach kandydowania - warto pomyśleć o tym, jak najlepiej docierać do uczniów i uczennic, jak się z nimi komunikować, a dórg jest wiele - plakaty, ogłoszenia ścienne, radiowęzeł (jeśli macie), facebook, apele lub przez Przedstawicieli Samorządów Klasowych. Wielkim plusem jest to, że wywiesiliście ogólnodostępną listę kandydatów - tak trzymać! Świetnie, że wychowawcy klas włączyli się w przedstawienie i zatwierdzenie ordynacji wyborczej w klasach! To bardzo ważne by społecznośc szkolną ją znała (nawet jeśli trudne było jej wytłumaczenie) i uznała! Dzięki temu mogą postępować według niej i traktować bardziej poważnie, bo ktoś spytał ich o decyzję. Od tego właśnie zaczyna się zaangażowanie uczniów i uczennic w sprawy szkoły - brawo! Dzięki także za zdjęcia - pokazują Wasze staranie, by te wybory przebiegały według demokratycznych zasad, z czego bardzo się cieszymy! Świetna ordynacja wyborcza zgodna z demokratycznymi zasadami! Gratulujemy Wam włożonej pracy i czasu, bo opłacało się - w oparciu o te zasady mogliście przeprowadzić bardzo dobre wybory i Wam się to udało! Powodzenia za rok, czekamy na następną relację!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.