Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
2. Komunikacja i media - Zespół Szkół Ogólnokształcących, Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Żaganiu
Przed wyborem wyzwania zastanawialiśmy się czego brakuje w naszej szkole. Zrobiliśmy sondę wśród uczniów i okazało się, że najczęściej wskazywali na brak możliwości komunikowania się z Izbą Kamratów. Cześć osób nie wiedziała kto jest wybrany do samorządu i czym się zajmujemy. Określiliśmy w ten sposób rzeczywistą potrzebę. Postanowiliśmy stworzyć fanpage na Facebooku. Dlaczego akurat FB? Uznaliśmy, że jest to medium o największym zasięgu wśród młodzieży naszej szkoły. Na zebraniu IK uruchomiliśmy naszą wyobraźnię, bo musieliśmy postanowić jakie treści powinny znaleźć się na naszej stronie. Podzieliliśmy się zadaniami. 2 osoby zajęły się opracowaniem odpowiedniej szaty graficznej (1 spoza zespołu projektowego). Dwie osoby były odpowiedzialne za przygotowanie sesji zdjęciowej. Przygotowaniem regulaminu obowiązującego na naszej stronie zajęły się trzy osoby, a ułożeniem tego wszystkiego i umieszczeniem w Internecie zajął się Bartek przy pomocy nauczyciela – opiekuna szkolnej strony internetowej.
Przy realizacji tego wyzwania pracowały z nami osoby, które są ekspertami w rożnych dziedzinach. Szatę graficzną pomagała nam opracować koleżanka – uczennica trzeciej klasy, która planuje studiować grafikę komputerową. Sesję zdjęciową zorganizowała nam szkolna fotografka odpowiedzialna za dokumentację fotograficzną różnych wydarzeń szkolnych. Tym razem korzystaliśmy też z pomocy nauczyciela, który podpowiadał w jaki sposób ułożyć treści, żeby były widoczne na stronie oraz jak umieścić nasz fanpage na stronie szkoły.
Najwięcej trudności przysporzyło nam stworzenie regulaminu korzystania ze strony Izby Kamratów. Musieliśmy przemyśleć jakie zagrożenia czyhają w sieci, jak się przed nimi ustrzec. Pomagała nam w tym opiekunka SU oraz nauczyciel WOSu. Drugim wyzwaniem było ustalenie ostatecznej wersji szaty graficznej. Opracowaliśmy kilka wersji roboczych, wybraliśmy jedną, którą wykorzystaliśmy jako zdjęcie w tle.
Zastastanawialiśmy się też czy ta forma komunikacji z nami, przekona każdego. W końcu na FB podpisują się swoim imieniem i nazwiskiem, nie są anonimowi. Wymyśliliśmy więc alternatywę - w bibliotece szkolnej umieściliśmy skrzynkę, do której można wrzucić uwagi, komentarze w formie tradycyjnej - pisanej. To pozwoli na anonimowy kontakt.
Dzięki za dodanie relacji! :)
Ogromne gratulacje, dobra robota! Rozpoznaliście potrzebę uczniów, jaką jest komunikacja SU - świetnie, że zrobiliście sondę, tak by działanie odpowiadało na realny brak. Wybraliście narzędzie przeznaczone do tego i dostosowane do Waszych odbiorców - kolejny plus! Macie rację, zasięg przemawia na korzyść wybranego przez Was narzędzia, ponieważ chodzi o jak najlepsze dotarcie do wszystkich. Nie zapominajcie jednak o tych, którzy nie korzystają z FB lub nie wchodzą na niego tak często. Warto także pomyśleć o formie dostosowanej do nich, umieszczonej w przestrzeni szkolnej, np. gazetka ścienna z ogłoszeniami. Pomyśleliście jednak o tym, żeby uczniowie mogli zgłaszczać swoje pomysły i uwagi anonimowo - wspaniale, że odpowiedzieliście na to skrzyną pomysłów. Pamiętajcie, żeby regularnie sprawdzać i omawiać karteczki, które tam będą wrzucane i informować uczniów, gdzie się ona znajduje i do czego służy!
Wielkie brawa za włożenie takiej pracy w Wasze działanie. Zaagnażowaliście osoby, które zajmują się tym tematem i skorzystaliście z ich zdolności - tak właśnie warto włączać innych w działania. Fajnie, że zrobiliście zdjęcie, aby się przedstawić uczniom. Gratulacje stworzenia strony internetowej, dbania o szatę graficzną i układ treści - widać, że włożyliście w to wszystko wiele pracy i Wasze działania są przemyślane, co jest bardzo pozytywne!
Gratulacje zainteresowania ze strony uczniów, nauczycieli i absolwentów i pochwał! Bardzo się cieszymy, że udało Wam się stworzyć takie środki komunikacji, które są przyjazne dla korzystających i są oni z nich zadowoleni! Czekamy na kolejne relacje!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.