Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
3. Działania uczniów - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie
Cały rok 2018 był dla naszej szkoły rokiem wyjątkowym. Organizowaliśmy szereg różnych działań związanych z uczczeniem 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Organizowaliśmy konkursy lub sami uczestniczyliśmy w konkursach organizowanych przez innych, wydaliśmy kalendarz przedstawiający prace naszych uczniów dotyczące Powstania, wydaliśmy okolicznościową pocztówkę, odwiedziliśmy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, wzięliśmy udział w żywej lekcji historii - przeprowadzonej przez grupę rekonstrukcyjną i w oficajlnych miejskich obchodach rocznicy, przed budynkiem szkoły został odsłonięty pomnik poświęcony Powstańcom z naszego miasta. Były to dla nas bardzo ważne działania również ze względu na wyjątkowego patrona naszej szkoły - Powstańców Wielkopolskich.
To właśnie chęć przybliżenia mieszkańcom Puszczykowa naszego patrona, a zarazem uczczenia ważnej dla Polaków rocznicy, spowodowała, że zorganizowaliśmy 10.11.2018 roku I Niepodległościowy Bieg Na Orientację - Zostań Powstańcem, w którym połączyliśmy zabawę z nauką. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że można wspólnie obchodzić ważne dla Polaków rocznice - radośnie i z pasją, a także że patriotyzm może mieć niezwyczajnie zwyczajny wymiar.
Pierwszym działaniem związanym organizacją biegu, na długo przed wydarzeniem, było przygotowanie plakatu informacyjnego i opublikowanie go na stronie szkoły i portalach społecznościowych szkoły i miasta. Również burmistrz miasta wyraził zgodę na zamieszczenie plakatu na oficjalnym portalu miasta i na przeznaczonych do informowania mieszkańców miejscach na terenie miasta. Następnych ruchem był podział zadań i obowiązków, a także określenie terminów realizacji poszczególnych zadań. Jeden z rodziców udostępnił nam profesjonalną mapę do biegów na orientację miejsca w Puszczykowie zwanego Zakolem Warty i pomógł wytypować bezpieczne miejsca na punkty sportowe i edukacyjne. Następnie pokazał, jak nanieść punkty na mapę, w odpowiedniej dla naszych potrzeb kolejności. Kolejnym etapem było podjęcie decyzji o rodzajach zadań i zabaw na punktach - wybrane zostały narty animacyjne, szyfr powstańczy, puzzle z miejscami charakterystycznymi dla Powstania, zdjęcia z podobiznami dowódców powstania. Uczniowie uczęszczający na kółko plastyczne zajęli się przygotowaniem dioramy z postaciami postańców do robienia pamiątkowych fotografii.
Sam bieg odbył się 10.11.2018 roku, w przepięknym miejscu znajdującym się w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego nad rzeką Wartą. Na starcie stanęło 100 uczestników - dorosłych i dzieci, którzy dla bezpieczeństwa startowali w kilkuosobowych zespołach. Trasa miała około 5 kilometrów i liczyła około 20 punktów.
Tego dnia zrobiliśmy prawie 150 zdjęć, a efekty naszych działań zaprezentowaliśmy na stronie internetowej szkoły, na portalach społecznościowych oraz w gazecie miejskiej "Echo Puszczykowa".
O pomoc w realizacji wyzwania poprosiliśmy opiekunów SU i innych nauczycieli, którzy mogli wesprzeć nas opieką nad konkretnymi punktami biegu - sportwymi i edukacyjnymi. Poprosiliśmy również jednego z rodziców o przygotowanie punktu z wyzwaniem strzeleckim, a innego o udostępnienie profesjonalnej mapy do biegów na orientację. O namalowanie dioramy z sylwetkami powstańców poprosiliśmy uczniów z kółka plastycznego i opiekującego się nimi nauczyciela. Rada Rodziców wsparła nas drobnymi upominkami, a burmistrz sfinasował poczęstunek dla uczestników biegu, a także wyraził zgodę na wywieszenie plakatów na terenie miejskim i na publikację informacji na oficjalnym portalu miasta.
Najtrudniejszym w realizacji wyzwania było zaplanowanie i dopilnowanie realizacji tak wielu elementów jednocześnie. Trzeba było podzielić się rolami, pilnować terminów, a także działać zespołowo, pilnując by brakującą osobę - na czas jej nieobecności - natychmiast zastępować inną. Ponieważ był to pierwszy taki bieg, wszystko musieliśmy przewidzieć i nauczyć się. Mamy nadzieję, że kolejny bieg będzie juz łatwiejszy w organizacji.
Zorganizowanie biegu było sporym wyzwaniem, ale jak się również okazało świetną zabawą. Największym sukcesem okazała się magiczna liczba uczestników - 100 - która daleko przewyższała nasze założenia. Pozytywne opinie biegaczy sprawiły, że szkoła podjęła wyzwanie i w listopadzie tego roku zorganizuje II Niepodległościowy Bieg Na Orientację. Honorowy patronat nad kolejną imprezą obiecał już burmistrz Puszczykowa. Trzeba przyznać, że naszej szkole udało się zorganizować coś wyjątkowego dla naszej małej społeczności - i z tego jesteśmy najbardziej dumni.
PO POPRAWIE
Moi Drodzy,
dzięki za uzupełnienie relacji! Rzeczywiście teraz uzasadnienie jest pełniejsze. Co prawda nadal nie odnieśliście się do tego, którym wyzwaniem z podanej przez nas w treści wyzwania stronie niepodlegla.ceo.org.pl się zainspirowaliście, dlatego proszę w przyszłości o dokładne czytanie, czego dotyczy wyzwanie. :) Niemniej bardzo doceniam Waszą wyrażoną determinację do poprawiania relacji - dobrze, żeście waleczni! Jak piszecie w uzasadnieniu wyboru, Wasze działanie było rzeczywiście bardzo ciekawe i myślę, że wybranie go pozwoliło Wam świętować z pasją i radością. Gratulacje zrealizowanego wyzwania i życzę wiele pomysłów na kolejne takie akcje!
***
PRZED POPRAWĄ
Dzięki za dodanie relacji!
Bardzo ciekawy sposób na niesztampowe świętowanie niepodległości! Zorganizowaliście ogromne przedsięwzięcie i to z takim sukcesem - brawo! Informacja różnymi kanałami o wydarzeniu to pierwszy krok - świetnie! Bardzo podoba mi się, że otworzyliście akcję na całą społeczność Waszej miejscowości i zaprosiliście do udziału mieszkańców. Wykonaliście kawał dobrej pracy wyznaczając punkty i przygotowując cały bieg. Przygotowaliście niezwykle ciekawe atrakcje i zaangażowaliście uczniów uzdolnionych plastycznie do pomocy, co także jest mocną stroną Waszego projektu. Wasze działanie było zakrojone na dużą skalę, tym bardziej podziwiam Waszą organizację i rozmach. Dokonaliście wielkiego sukcesu, co wskazuje również duża liczba uczestników i zainteresowanie lokalnych mediów. Wspaniale, że udało Wam się znaleźć lokalnych sojuszników w postaci władz i mediów! Zaprosiliście do pomocy także nauczycieli u rodziców, co warto dostrzec. Współpraca, jak pokazuje Wasz przykład, potrafi przynieść genialne efekty!
Niestety w Waszej relacji zabrakło mi jednego elementu wyjaśnienia, o którym pisaliśmy w Przewodniku do programu w punkcie "Co napisać w relacji". Wyzwanie brzmiało: "Samodzielnie organizujemy działanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, korzystając z pomysłów zamieszczonych na stronie niepodlegla.ceo.org.pl.". W Waszej relacji zabrakło mi wyjasnienia, które wyzwanie wybraliście i dlaczego to?
Udało Wam się wzorowo przeprowadzić wyzwanie pomimo trudności, a było to duże wydarzenie. Przy tym świetnie się bawiliście i uczestnicy byli bardzo zadowoleni! Dzięki także za fotki - widać, że wiele się działo i udało Wam się zaangażować uczestników. Bardzo chętnie wzięłabym udział w Waszym biegu. Doceniam bardzo włożoną pracę i jej efekty. Ogromne gratulacje organizacji całego przedsięwzięcia i trzymam kciuki za kolejną edycję, aby było równie wspaniale, a nawet lepiej! Czekam na uzupełnienie!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.
Komentarze
Czasami coś, co wydaje się oczywiste dla nas wcale takie nie musi być :)
Podstaraliśmy się uzupełnić relację o niezbędne elementy. Wydawało nam się, że udzieliliśmy odpowiedzi na pytanie, co i dlaczego wybraliśmy, ale może to tak nie działa. Dołożyliśmy zatem te informacje do przebiegu realizacji wyzwania irzeczywiście stała się ona w ten sposób pełniejsza. Z niecierpliwością czekamy na reakcję :)
W razie czego, będziemy poprawiać do skutku.
Pozdrawiamy serdecznie! :)