Projekt Szkoła Demokracji
realizowany przez:
1. Wybory - Publiczna Szkoła Podstawowa w Starych Budkowicach
Zaczęliśmy od przypomnienia wszystkim uczniom zapisów Ordynacji Wyborczej (część Regulaminu SU). Zasady były wywieszone na gazetce SU, zostały także omówine podczas zajęć z wychowawcą. Następnie zgodnie z Regulaminem powołaliśmy Komisję Wyborczą. Komisja w porozumieniu z Opiekunem i ustępującym Zarządem ogłosiła termin wyborów i przygotowała na gazetce SU prezentację przypominającą, jakie są kompetncje i zadnia Zarządu SU, jak wyglada jego struktura oraz jakie zasady obowiązują podczas kampanii wyborczej. Komisja przyjęła i zweryfikowała zgłoszenia oraz ogłosiła listę kandydatów. Kandydaci przygotowali plakty. Odbyło się także jedno spotkanie z wyborcami, podczas którego każdy z kandydatów zaprezentował swój program. Komisja przygotowała lokal, który zapewniał tajność, listy wyborcze i karty do głosowania. Wybory przebiegły bez zakłóceń. Odbyły się w bibliotece szkolnej. Komisja nie opusczała lokalu, w którym jednoczesnie mogł przebyać tylko troje uczniów. Każdy z nich miał miejsce do głsowania zapewniające tajność. Komisja podliczyła głosy, spisała protokół i ogłosiła wyniki wyborów. Głosowało 76 z 94 uprawnionych do głoswania. Frekwencja wyniosła 80,6%.
W realizację wyzwania byli zaangażowani wychowawcy i Rady Klasowe, które były odpowiedzialne za rozpowszechnienie informacji o zasadach Ordynacji Wyborczej.
Wyjaśnienie zasda ordynacji i uświadomienie roli wyborów uczniom klasy drugiej i trzeciej, czyli najmłodszym wyborcom.
Sukcesem była na pweno wysoka frekwencja oraz zaangażowanie się kandydatów w przygotowanie kampanii.
Droga Grupo,
dobra robota! Świetny początek! Przypomnienie zasad głosowania przez gazetkę i wychowawcę to cenna inicjatywa - uczniowie mogli dowiedzieć się, jakie są dokładne procedury. Wielkie brawa także dla Komisji Wyborczej, która zajęła się informacją o pracy SU (dobra praktyka!), a następnie zadbała o porządek działań i elementy potrzebne przy wyborach (jak lokal, karty do głosowania, itd.). Wasza frekwencja jest rzeczywiście sukcesem! :) Zaangażowanie kandydatów również.
Waszą mocną stroną jest także regulamin - brawa za bardzo dobrą ordynację wyborczą - zasady w niej spisane są po pierwsze demokratyczne, a po drugie precyzyjnie - w jasny, dokładny sposób opisują procedury wyborcze i kompetencje SU. Przeprowadziliście świetne działania edukacyjne przed wyborami, a także zadbaliście by przebiegały prawidłowo, a uczniowie byli dobrze poinformowani oraz zaangażowani. Gratulujemy i czekamy na kolejne wyzwania!
- Zaloguj się aby dodać komentarz.