Obrazek użytkownika Zespół Szkół w Radliczycach
Super Relacja:
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?:
2.Samodzielnie organizujemy działanie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, korzystając z pomysłów zamieszczonych na stronie niepodlegla.ceo.org.pl

Społeczność naszej szkoły zawsze była zaangażowana w obchody świąt państwowych. W tym wyjątkowym dla nas roku postawiliśmy na działania niesztampowe i oryginalne. Skorzytaliśmy z jednej z inspiracji zamieszczonych na stronie CEO, ponieważ chcieliśmy przygotować działanie, które by było po raz pierwszy. Zdecydowaliśmy, że to będzie sonda przeprowadzona wśród mieszkańców naszej najbliższej okolicy. Chcieliśmy w ten spoób poznać opinie/ zdanie naszych najbliższych nt. miejsc, zwyczajów, rzeczy i ludzi, bez ktorych nie wyobrazają sobie Polski. Zaplanowaliśmy działania, podzielilismy się rolami, poszukaliśmy współpracowników wśród naszych kolegów i kolażanek do przeprowadzenia sondy. Pierwszym zadaniem, które wzięliśmy na warsztat to przygotowanie kart naszej sondy. Potem ustaliliśmy kto i gdzie idzie. Wybraliśmy różne miejsca, zaczynając od naszych rodzin, potem sąsiadów, nauczycieli, a także nie omieszkaliśmy zapytać się naszych kolegów i koleżanek. Byliśmy w domach, w okolicach miejscowego sklepu, a nawet kaplicy. Kiedy zebraliśmy odpowiedzi do naszej sondy przeanalizowaliśmy jej odpowiedzi. Niektóre nas zaskoczyły, choć sonda była anonimowa od razu można było wywnioskować kto odpowiadał, dorosły czy dziecko. Pojawiły się takie miejsca jak: Warszawa, Kraków, polskie góry i morze. Wsród zwyczajów i tradycji najczęściej pojawiły się: zwyczaje bożo narodzeniowe i wielkanocne oraz polskie wesela. A także narodowe potrawy czy polskie marki samochodowe. Spośród osób : Jan Paweł II, Józef Piłsudski, Lech Wałęsa oraz Maria Skłodowska - Curie. Opracowaliśmy wyniki sondy, które zamieścimy na tablicy/sztaludze, które będzie umieszczona na korytarzu szkolnym. Podczas szkolnego Dnia Wiosny/Dnia Talentów rodzice uczniów, dziadkowie będą mogli zapoznać się z wynikami sondy. Ponadto sprawozdanie umiescimy także na gazetce samorządowej, która jest dostępna dla wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców, którzy wkrótce przyjdą na wywiadówkę. Sonda była przeprowadzona w dniach 04.02. - 18.02.2019r.

Spoza grupy projektowej byli zaangażowani chętni uczniowie z klas 7-8 i kl 3 gimnazjum. Często także członkowie rodzin uczniów.

Najtrudniejsze było przekonanie mieszkańców do odpowiedzi na nasze pytania. Czasami spotykaliśmy się z niechęcią i brakiem zainteresowania. Oskarżano nas o zawracanie głowy i zwykłe marudzenie.

Za sukces uważamy to, że kiedy już mieszkańcy odpowiedzieli na pytania ze sondy zdażało się, że opowiadali nam swoje historie, przeżycia związane z wymienianymi miejscami. Szczególnie ludzie starsi opowiadali więcej niż my sami pytaliśmy. sukcesem jet także to, że możemy napisać, że jesteśmy prawdziwymi patriotami naszej lokalnej społeczności.

www.radliczyce.szkolnastrona.pl
Dodatkowe informacje:

Ponadto uczestniczyliśmy w akcji śpiewania hymnu państwowego, uczestniczyliśmy w rajdzie rowerowym oraz uczciliśmy niepodległość wykonując taniec poloneza oraz pikąc rogaliki w barwach narodowych.

wspaniale, że zdecydowaliście się w tym roku świętować w tak niestandardowy sposób!  Sonda to bardzo dobry pomysł sprzyjający poznaniu otoczenia szkoły i jej mieszkańców, także cieszę się, że wybraliście właśnie tę inspirację. Sprawnie zorganizowaliście pracę, dzieląc między siebie poszczególne zadania oraz przygotowaliście materiały - wygląda na to, że świetnie Wam poszło! Egzamin z pracy w zespole zdaliście na 6! laugh Wielkim plusem Waszej ankiety jest różnorodność wiekowa. Dzięki za konkrety - bardzo ciekawe dowiedzieć się, co jest ważne w kategoriach tradycji, miejsc i ważnych postaci dla ludzi z Waszego otoczenia. Szczególnie zaskoczyły mnie w zestawieniu polskie marki samochodowe. Świetnie, że zdecydowaliście się zaprezentować wyniki sondy całej szkole w czasie, w którym także rodzice i dziadkowie będą mogli ją zobaczyć - strzał w 10! yes

Udało Wam się zaangażować także innych uczniów, co jest bardzo wartościowe! Doceniam, że pomimo spotykania się z negatywnymi reakcjami nie poddaliście się! Jak zauważacie, wielu z ankietowanych otwierało się i opowiadali Wam znacznie więcej, co jest znacznie cenniejsze - brawo! Dzięki za zdjęcia z Waszej szkoły! Także inne Wasze działania zapewne były interesującymi wydarzeniami (sama chętnie bym wzięła udział w rajdzie wink)! Pięknego świętowania za rok i realizowania Waszych pomysłów na to! Gratulacje realizacji wyzwania, moi drodzy! smiley