Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich w Puszczykowie
Super Relacja: 
Tak
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
piątek, Września 28, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

Już dawno w naszej szkole nikt nie przeprowadził powszechnych wyborów do Samorządu Uczniowskiego. Wraz z zeszłoroczną opiekunką SU, postanowiliśmy to zmienić. Nie trzeba było nas dwa razy przkonywać i szybko podjęliśmy decyzję, żeby wesprzeć tę akcje i zostać komisarzami wyborczymi. Wiedzieliśmy, że podjęliśmy się trudnego i ważnego zadania, ale chcieliśmy zmienić coś w naszej szkole.

Rozpoczęliśmy od kampanii informacyjnej o wyborach i możliwości kandydowania. Sami w tym czasie pieczołowicie tworzyliśmy regulamin wyborów, dyskutując żarliwie nad każdym jego punktem. Wiedzieliśmy, że zaczęło się również podejmowanie decyzji o kandydowaniu, szukanie głosów poparcia, analizowanie, co można zmienić w naszej szkole.

Następnie na tablicy Samorządu zawisła również konsultowana i żarliwie przedyskutowana ordynacja wyborcza naszej szkoły. Zaczęły spływać pierwsze listy kandydatów z podpisami osób popierających. Niektóre trzeba było wstępnie odrzucić i oddać do poprawienia z powodu nieważnych podpisów. Zaczęły pojawiać się pierwsze obietnice wyborcze.

Potem wydarzenia nabrały tempa. Szkolna komisja wyborcza zebrała listy poparcia dla Kandydatów. Okazało się, że wszystkie są prawidłowo wypełnione. 19 kandydatów uzyskało prawo do startowania w wyborach do naszego SU i prowadzenia kampanii wyborczej na terenie szkoły. Na ścianach korytarzy zawisły plakaty wyborcze, kandydaci rozdawali ulotki i prowadzili mnóstwo rozmów, przekonując kolegów do głosowania.

Na dwa dni przed datą planowanych wyborów nastała w szkole cisza wyborcza. Zakończyło się przekonywanie niezdecydowanych i rozdawanie ulotek. Na tablicy samorządu pojawił się plakat przypominający o ciszy oraz plakat przypominający zasady głosowania. Został powieszony również wzór listy do głosowania.

28.09.2018r. odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. Lokal wyborczy był czynny od godziny 7.30 do godziny 14.45. Przez cały czas pracowali w nim komisarze wyborczy. Uczniowie mogli zagłosować w dowolnym momencie. Okazało się, że wielu z nich pamiętało o zabraniu legitymacji, choć pojawili się również tacy, którzy chcieli głosować bez niej. W takich przypadkach komisarze nie wyrażali zgody na głosowanie, zapraszając na wybory za rok. 

Po zakończeniu wyborów, zamknięciu lokalu wyborczego, komisarze dzielnie zabrali się do pracy. Policzyli karty do głosowania, sprawdzili ważność oddanych głosów, policzyli głosy przyznane poszczególny kandydatom. Ponieważ nie wpłynęły żadne protesty wyborcze, komisarze uznali wybory za ważne i ogłosili wyniki na gazetce Samorządu Uczniowskiego.

Wybraliśmy przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego i 4 zastępców.

 

 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Zaangażowaliśmy sporo osób - dyrektorów szkoły do konsultacji, rodziców do pomocy w obmyślaniu mądrych kampanii, pana wożnego do pomocy logistycznej przy tworzeniu lokalu wyborczego, nauczycieli i wychowawców do prowadzenia zajęć, czym są demokratyczne wybory, a nawet urząd miasta, który udostępnił nam prawdziwą przezroczystą urnę wyborczą,

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejszym elementem było przestrzeganie przez społeczność szkoły ciszy wyborczej, Uczniowie mieli problem z powstrzymaniem się od agitacji. Staraliśmy się bardziej uczyć, niż wyciągać surowe konsekwencje. Przyjęliśmy zasadę, że woda drąży kamień.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukcesem jest fakt, że udało się nam przeprowadzić pierwsze poważne wybory w naszej szkole i wszystkie nasze założenia udało się zrealizować. Wybory odbiły się szerokim echem wśród społeczności rodziców naszej szkoły i spotkały się z ich przychylnością i wsparciem.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Linki związane z realizacją wyzwania: 
https://wybory.ceo.org.pl/szkoly/szkola-podstawowa-nr-2-im-powstancow-wielkopolskich,2859
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzięki za dodanie relacji! :)

Wspaniale, że postanowiliście przeprowadzić wybory w Waszej szkole! Świetnie, że zaczęliście od kampanii informacyjnej - dobra informacja to podstawa, aby uczniowie i uczennice wiedzieli, co dzieje się w szkole i mogli wziąć w tym udział. 

Super, że zajęliście się regulaminem - ordynacja wyborcza to podstawy prawne do przeprowadzenia wyborów - niezbędny dokument. Świetnie się spisaliście - bardzo dobrze określa obowiązki i procedury wyborcze, a co najważniejsze - wg demokratycznych zasad! :)

Wygląda na to, że udało Wam się przeprowadzić przygotowania i wybory w odpowiednim porządku - brawo! Gratulujemy Komisji Wyborczej - włożyliście kawał pracy, aby zorganizować głosowanie i staliście na straży przyjetych zasad. Pamiętaliście na koniec o ogłoszeniu wyników - tak trzymać! Warto w przyszłości uwzględnić jeszcze jeden środek przekazu dodatkowy - np. fb.

Bardzo się cieszymy, że udało Wam się przeprowadzić po raz pierwszy takie wybory - to duży sukces. Macie rację, że trzeba uczyć się tego wszystkiego powoli i po kolei. Świetne plakaty wyborcze i oznaczenia - bardzo nam się podobają! 

Dobrze, że link, gdzie sa podane wyniki z wyborów, ale na przyszłość pamiętajcie, by zajrzeć do Poradnika do wyzwań (na platformie w zakładce "Materiały" --> "Obszary i wyzwania") i sprawdzić "Co napisać w relacji?".

Spisaliście się na medal! Oby Wasze następne wybory były równie wspaniałe. Mamy nadzieję, że macie poczucie satysfakcji, bo pomimo trudnego zadania wybrnęliście  zniego wzorowo! Czekamy na kolejne wyzwania! :)