Obrazek użytkownika Zespół Szkół Ogólnokształcących, Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Żaganiu
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
3. Starsi uczniowie lub przedstawiciele władz SU organizują zajęcia na temat wyborów dla swoich młodszych kolegów.
Data ostatnich wyborów: 
czwartek, Kwietnia 12, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

W naszej szkole od 1994 roku działa dwuizbowy parlament szkolny składający się z Izby Kamratów - samorządu uczniowskiego i Izby seniorów - wspomagających samorząd nauczycieli. Co roku przeprowadzane są demokratyczne, powszechne, równe wybory. Uczniowie, nauczyciele w tajnym głosowaniu wybierają 11 przedstawicieli Izby Kamratów i trzech przedstawicieli Izby Seniorów. Wszyscy uczniowie, uczennice, nauczyciele mają prawo do głosowania i kandydatowania. W związku z odmiennością naszej ordynacji wyborczej od standardowych zasad panujących w innych szkołach, konieczne było zorganizowanie spotkań z uczniami klas pierwszych. Musieliśmy poinformować ich o zasadach, na jakich przebiegają u nas wybory. W tym celu, podczas lekcji wychowawczych, prowadziliśmy zajęciach z młodszymi kolegami. Przekazywaliśmy informacje, przypominaliśmy jakie zadania realizuje Izba Kamratów, które z działań szkolnych były naszą zasługą i inicjatywą. Odpowiadaliśmy na pytania. Zachęcialiśmy, by brali udział w głosowaniu. By kandydowali, jeśli chcą mieć wpływ na życie szkoły. Zarządzenie dyrektora o przeprowadzeniu wyborów ukazało się 13 marca 2019 roku. Ogłoszenie o wyborach było przekazywane przez członków Izby Kamratów wszystkim uczniom i nauczycielom (ogłoszenie na naszym fanpageu na facebooku, informacje ustne, ogłoszenie przez radiowęzeł szkolny oraz na gazetce ściennej). Od 13 marca można było zgłaszac swoje kandydatury do IK. Od tego też czasu prowadzliśmy wyżej wspomniane zajęcia z uczniami klas pierwszych. Od 26.03.2019 przygotowywaliśmy listy kandydatów. Głosowanie odbyło się 27.03.2019 roku.  82% uprawnionych do głosowania, wzięło udział w wyborach. 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

Wszyscy uczniowie klas pierwszych. Wychowawcy klas pierwszych.

Podczas lekcji wychowawczych, do których przygotowywaliśmy się, odświeżając sobie zapisy z ordynacji wyborczej, prowadziliśmy rozmowy z uczniami. 

 

 

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Najtrudniejsze było przekonanie uczniów do tego, że mają możliwości i umiejętności, że mają zdolności, by pracować na rzecz społeczności. Uświadomienie uczniom, że szkoła to nie tylko nauka, ale miejsce na realizację pasji, pomysłów. Przekonanie, ich, że praca w IK daje możliwość rzeczywitego wpływu na to, co się dookoła dzieje. 

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukcesem jest wysoka frekwencja podczas wyborów. Aż 27 kandydatów do IK. Wydaje nam się także, że dobrze wytłumacczyliśmy zadady głosowania, ponieważ na 256 kart wyborczych, były tylko 3 głosy nieważne. 

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Inne pliki związane z realizacją wyzwania: 
  1. 1. Wybory19.pdf (47KB)
Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Drogi Zespole,

wygląda na to, że wspaniale Wam poszło! Wasza struktura jest naprawdę bardzo ciekawa, a co najważniejsze, jak opisujecie przeprowadzacie do Izby Kamratów demokratycznej wybory, przy których zachowujecie najważniejsze zasady - ogrooomne gratulacje! 

Świetnie, że zorganizowaliście lekcje wprowadzające do tematyki wyborczej, dzięki czemu uczniowie mogli bardziej świadomie zagłosować i odnaleźć się w tym systemie. Takie lekcje to również okazja do zachęcenia do głosowania, z czego także skorzystaliście - tak trzymać!

Zorganizowaliście wybory wg demokratycznych zasad i wybraliście swoich przedstawicieli. Frekwencja była duża, także to rzeczywiście sukces, tak jak dobrze wypełnione karty i wielu kandydatów. Dzięki za fotki - widać, że byliście aktywni przy wyborach i zadbaliścieo ważne elementy. Jeszcze raz gratulacje i oby tak dalej! Pozdrawiamy!laugh