Obrazek użytkownika Centrum Edukacji Obywatelskiej

Zapraszamy do udziału w projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich „Akademia Demokracji”, w ramach którego realizowany jest ogólnopolski program "Szkoła Demokracji", którego celem jest zwiększenie udziału uczniów i uczennic w życiu szkoły oraz wzmocnienie samorządności uczniowskiej.

Projekt realizowany jest przez Akademię Ekonomiczno – Humanistyczną w Warszawie wraz z Fundacją Centrum Edukacji Obywatelskiej.

W ramach programu wspieramy merytorycznie szkoły (nauczycieli i uczniów), które chcą poprawić swoje funkcjonowanie w tym obszarze i przyznajemy certyfikat, który poświadcza, że szkoła wspiera samorządność i oddolną aktywność uczniów.

REKRUTACJA TRWA do 30 września 2019 roku. Zgłoś się - wypełnij formularz dostępny na stronie: http://bit.ly/rejestracja_szkolademokracji

UWAGA – w programie obowiązuje limit 100 szkół, zgłoszenia przyjmowane będą według kolejności

 

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Nauczyciele i nauczycielki

  • Sprawdzisz, jak funkcjonuje samorząd uczniowski w twojej szkole  i jak otwarta jest ona na działania młodzieży.
  • Dowiesz się, jak wspierać działania samorządu uczniowskiego tak, by były one ciekawe i angażujące społeczność szkolną.
  • Poszerzysz wiedzę o skutecznym wprowadzaniu standardów demokratycznych w szkole.
  • Dowiesz się, jak rozwijać w uczniach i uczennicach postawę obywatelską, uczyć ich współdecydowania i dbania o swoje najbliższe otoczenie – teraz i w przyszłości.
  • Poznasz inspirujące przykłady zmian w innych szkołach.

Uczniowie i uczennice:

  • Nauczą się współpracy w grupie oraz jak planować i realizować w szkole interesujące i włączające uczniów działania.
  • Zdobędą umiejętności liderskie i kompetencje komunikacyjne oraz praktyczną wiedzę poprzez dodatkowe, bezpłatne szkolenia pod hasłem „Akademii Demokracji”.
  • Będą mieli możliwość wziąć udział w kilkudniowej Letniej Szkole Demokracji w 2020 roku.

Szkoła:

  • Uzyska certyfikat „Szkoły Demokracji” (po zrealizowaniu założeń programu), zaświadczający o spełnieniu kryteriów i zdobyciu tytułu!

Każdy uczestnik otrzyma także dyplom potwierdzający pomyślne ukończenie programu.

 

Co o programie mówią uczestnicy poprzednich edycji?

W szkole nareszcie zaczęło się coś "dziać". Powstały nowe idee, które zresztą zostały realizowane. Szkoła zaczęła działać nie tylko za sprawą nauczycieli i dyrekcji, lecz także uczniów, którzy nareszcie mogą wdrożyć w życie szkoły swoje pomysły.

Po raz pierwszy angażowaliśmy wszystkich uczniów w różne działania, pojawiła się również pewna świadomość dotyczącą istnienia Statutu Szkoły i dokumentów dotyczących uczniów, w których są zapisane ich prawa i obowiązki. Po raz pierwszy przeprowadzana była ankieta, która objęła wszystkich uczniów.

fot. Tomasz Kwiręg

 

Podejmij z nami współpracę już dziś!

  • Pomagamy stworzyć szkołę przyjazną dla aktywności uczniów i uczennic.
  • Zapewniamy wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń, publikacji, konkretnych narzędzi i konsultacji eksperckich z mentorem online i wizytę w Twojej szkole.
  • Rozwijamy konkretne umiejętności uczniów i nauczycieli: planowania działań w szkole, komunikacji i wspólnego podejmowania decyzji.

Podejmij wyzwania Szkoły Demokracji – spośród proponowanych działań wybierz te, które pasują do Twojej szkoły i Waszych zainteresowań. Działaj, zmieniaj swoją szkołę, dziel się z nami i innymi uczestnikami swoimi sukcesami i wyzwaniami!

Szkoły, które zrealizują 5 wyzwań z 5 różnych obszarów wg przedstawionych w Przewodniku kryteriów (zaakceptowane przez mentora/koordynatora) otrzymają Certyfikat Szkoły Demokracji.

 

Dla kogo dedykowany jest program Szkoła Demokracji?

Do programu zapraszamy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Do programu z każdej szkoły zgłosić się może jeden zespół szkolny składający się z nauczyciela/nauczycielki – opiekuna/nki od 3 do 6 uczniów/uczennic działających z samorządzie uczniowskim w wieku 14 – 19 lat.

Rekrutacja przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie nauczyciel zgłasza do programu szkołę, w drugim uczniów i uczennice.

Zgłoszenie szkoły i nauczyciela/ki odbywa się poprzez formularz wstępny dostępny na stronie: http://bit.ly/rejestracja_szkolademokracji.

Udział w programie jest bezpłatny.

 

Jakie wsparcie oferujemy?

- Inauguracja zawierająca szkolenie wprowadzające do programu i warsztaty (UDZIAŁ PRZEDSTAWICIELI SZKOŁY JEST OBOWIĄZKOWY). Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-26.10.2019 w Warszawie. Więcej szczegółów w Regulaminie.

- Akademia Demokracji - bezpłatne szkolenia dla uczniów i uczennic rozwijające umiejętności liderskie z zakresu pracy z grupą, finansowania i realizacji działań w szkole oraz komunikacji.

- Wsparcie podczas całego programu ze strony Mentora – konsultacje online oraz jedna wizyta w szkole (spotkanie z zespołem).

- Konsultacje z ekspertem CEO – koordynatorem.

- Dostęp do platformy programu umożliwiającej korzystanie z materiałów i publikowanie relacji ze swoich działań.

- Zestaw materiałów merytorycznych pozwalających lepiej poznać obszary, wyzwania, zaplanować własne działania i je zrealizować.

 

Weź udział w programie Szkoła Demokracji - zdobądź wiedzę i umiejętności oraz przydatne narzędzia, by rozwijać samorząd uczniowski w Twojej szkole. Dowiesz się, jak wspierać uczniów i pomóc im działać. Chcemy pomóc Ci tworzyć szkołę otwartą na uczniów i uczennice, ich potrzeby i zainteresowania, gdzie ich głos jest słyszany, realizowane są ciekawe działania, angażujące uczniów i uczennice.

Nie czekaj i zgłoś się już dziś: http://bit.ly/rejestracja_szkolademokracji!

 

Po więcej informacji zajrzyj na stronę https://samorzad.ceo.org.pl/strona/informacje-2 oraz fanpage https://www.facebook.com/SuMajaGlos/

 

Przed udziałem zapoznaj się w regulaminem programu

 

Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania! Napisz do nas lub zadzwoń:

szkola.demokracji@ceo.org.pl

Michał Tragarz, michal.tragarz@ceo.org.pl, (22) 825 05 50, wew. 214

Urszula Borkowska, urszula.borkowska@ceo.org.pl, (22) 825 05 50, wew. 214