Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa nr 79
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?:
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów:
piątek, Września 28, 2018

28 września 2018r. w naszej szkole zostały przeprowadzone Wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2018/2019. Były one poprzedzone kampanią wyborczą. Kandydaci musieli zebrac co najmniej 30 głosów z różnych klas. Wyłoniono 6 kandydatów.Dwa tygodnie przed  wyborami opublikowany został program wyborczy, na kartachn wyborczych powieszonych w głównym holu szkoły. Została powołana Komisja Wyborcza.

Młodzi wyborcy odwiedzali Lokal Wyborczy w godzinach: 7.20 - 13.30. Po zakończeniu głosowania komisja dokonała zliczenia oddanych głosów.W wyborach brało udział 349 uczniów. Kart do głosowania w urnie wyborczej znajdowało się 349. Nieważnych głosów:0.  W wyborach zostały zachowane procedury zgodnie z Ordynacją Wyborczą zawartą w Regulaminie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 79 w Gdańsku.. (Regulamin został załączony.) Wybory były tajne, wszyscy uczniowie szkoły miieli możliwość głosowania.

Wyniki głosowania zostały przekazane do pana dyrektora Michała Zapolskiego - Downar oraz oficjalnie podane do wiadomości uczniów i grona pedagogicznego. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów wyłoniono następujące osoby do Zarządu SU:

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego - Julia Majewska 220 głosów

Zastępca Przewodniczącego Samorządu - Weronika Makowska 46 głosów

Sekretarz - Michał Krogulec 26 głosów

W realizację wyzwania zaangażowana byli przedstawiciele samorządów klasowych.

Podczas realizaci zadania nie napotkaliśmy na trudności. W szkole panowała przyjażna atmosfera.

Niewątpliwie, sukcesem była wysoka frekwencja tj. ponad 63%.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Regulamin su sp79.docx (41KB)

Dzięki za dodanie relacji! smiley

Super, że przeprowadziliście wybory do Rady SU w swojej szkole na wzór prawdziwych wyborów - zadbaliście o utworzenie Komisji Wyborczej, przygotowanie Lokalu Wyborczego i przeprowadzenie samych wyborów. Brawo! laugh Bardzo fajne fotki - widać, że Waszemu działaniu towarzyszył entuzjazm i zaangażowanie, co nas bardzo cieszy! Piszecie także o przyjaznej atmosferze.

W Waszej relacji brakuje nam kilku szczegółów i odpowiedzi na pytania: Czy wybory odbyły się zgodnie z zasadami powszechności, równości, były bezpośrednie i przeprowadzone w tajnym głosowaniu? Kto miał prawo do głosowani, a kto miał prawo do kandydowania? Ilu było kandydatów? Czy udało Wam się zachować tajność głosowania? Czy macie spisaną Ordynację Wyborczą (zasady głosowania)? Jeśli tak, może wgracie plik lub udostępnicie link do niej?

Napisaliście o wysokiej frekwencji, z czego bardzo się cieszymy, a ile osób wzięło udział łącznie w głosowaniu?

W przyszłości zachęcamy, by upewnić się, czy odpowiedzieliście na wszystkie pytania zawarte w poradniku do wyzwań, które są wskazówką przy realizacji i pisaniu relacji: https://szkolademokracji2018.ceo.org.pl/sites/szkolademokracji2018.ceo.org.pl/files/poradnik_wyzwania_szkola_demokracji_18.pdf

Uzupełnijcie proszę relację o odpowiedzi na te pytania i jeśli wszystko będzie wporządku - będziemy mogli zaakceptować wyzwanie! smiley Niemniej gratulujemy, że udało Wam się przeprowadzić wybory w Waszej szkole w tak uroczysty sposób, co widać, po zdjęciach - napiszcie koniecznie szczegóły, o której prosimy! Czekamy z niecierpliwością! wink