Obrazek użytkownika Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 68 im. Artura Oppmana
Super Relacja:
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?:
5. Tworzymy instytucję i procedury odnoszące się do łamania praw ucznia oraz konfliktów w naszej szkole (np. rzecznik praw ucznia, szkolne mediacje, procedura zgłoszenia złamania praw ucznia).
Data ostatnich wyborów:
poniedziałek, Października 1, 2018

Rzecznika Praw Ucznia społeczność uczniowska wybrała w wyborach na początku października. W naszej szkole wszyscy uczniowie oddają 1 głos na wybranego przez siebie nauczyciela. Wszyscy nauczyciele są kandydatami. Największą liczbę głosów otrzymała p. Katarzyna Daniluk, która w poprzednim roku była opiekunką samorządu szkolnego. Na kolejnym apelu samorządowym wszyscy mieli okazję zobaczyć naszą nową panią rzecznik. W związku z tym, że wyzwania 1-4 mieliśmy zrealizowane a rzecznika wybranego, posatnowiliśmy zająć się uregulowaniem pracy rzecznika, stworzeniem procedur zgłaszania łamania praw dziecka i uświadomienia uczniom, że w szkole jest rzecznik i kto nim jest. W listopadzie p. Daniluk odbyła krótkie spotkania ze wszystkimi klasami, gdzie przedstawiła się uczniom i opowiedziała o swojej funkcji w szkole. Następnie na spotkaniu SU poprosiła przewodniczących o rozmowę w klasach na temat:  jak chcą złaszać łamanie swoich praw? kiedy chcą aby rzecznik miał dyżury? jakie kompetencje ma rzecznik? jaka to powinna być osoba? co innego powinno znaleźć się w regulaminie? Na początku grudnia, rzecznik we współpracy z panią od wiedzy o społeczeństwie, zebrał wszystkie wnioski klasowe i stworzył pierwszą wersję regulaminu, która na spotkaniu SU została przekazana przewodniczącym i poddana dyskusji w klasach ( najczęściej na lekcjach wos-u lub godzinach wychowawczych). Po naniesieniu poprawek uczniów, które określały np. kto ma głos decydujący, (zmiana z dyrektora na rzecznika), czy jak długa ma być kadencja rzecznika (zmiana z 3 lat na 2) czy wykasowaniu informacji o tym, jaką osobą powinien być rzecznik (uczniowie stwierdzili, że nie ma potrzeby pisać, aby byla to osoba godna zaufania czy otwarta, bo na inne nie będą głosować), powstała wersja ostateczna regulaminu. Został on wywieszony na tablicy samorządowej, obok informacji o tym kto jest rzecznikiem, kiedy ma dyżur i jakie są jego obowiązki.

wszyscy uczniowie- tdyskusje o regulaminie, samorządy klasowe, nauczyciele (rzecznik i pani od wos-u)

konsultowanie wszystkich punktów regulaminu i znalezienie kompromisu zadowalającego rzecznika i uczniów

W końcu wszyscy (taka mamy nadzieję :)) wiedzą, kto w naszej szkole pełni funkcję rzecznika, jakie sa jego kompetencje i jak ma zgłosić łamanie praw ucznia

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Rpu 1.docx (8KB)

wygląda na to, że świetnie się spisaliście! smiley Ogromne gratulacje dla Was za dokonanie wyboru nowego rzecznika i dla pani Katarzyny Daniluk - bardzo cenne jest okazane przez uczniów zaufanie, o czym świadczy ta niełatwa, a wskazująca na to funkcja! smiley Wspaniale, że stworzyliście regulamin! Zawsze warto nadać, jakieś konkretne ramy, by wiadomo było jaka jest rola i obowiązki takiej osoby oraz jak rozstrzygać spory.

Bardzo doceniam, że poprzedziliście cały proces konsultacjami w klasach. Świetnie, że po pierwszej wersji poddaliście go także konsultacjom, a na koniec został opublikowany do informacji obok terminu dyżuru. To wzorowe działanie! Mieliście także duże wsparcie od nauczycielek - pani rzecznik i pani od WOS-u, co zauważyliście. To wielki sukces, że wiecie teraz, kto jest Waszym rzecznikiem i czym się on zajmuje. Chociaż, jak piszecie, konsultacje sprawiały Wam trudności, mam poczucie, że naprawdę dobrze Wam poszło i uzyskaliście kompromis. Efektem Waszej owocnej pracy jest naprawdę solidny regulamin i wspierający Was rzecznik, co mam nadzieję, w przyszłości pomoże w rozwiązywaniu ewentualnych konfliktów. Gratulacje tego, jak przeprowadziliście cały proces. Powodzenia w dalszych działaniach! laugh