Obrazek użytkownika Zespół Szkół Nr 8 im. Stanisława Staszica
Które wyzwanie z obszaru "Wybory" wybraliście do realizacji?: 
1. Przeprowadzamy wybory do władz SU zgodnie z zasadami i procedurami opisanymi w poradniku CEO: Wybory do władz SU. Poradnik dla ucznia.
Data ostatnich wyborów: 
poniedziałek, Października 15, 2018
Opiszcie jak przebiegła realizacja wyzwania : 

1. Powołaliśmy pięcioosobową Komisję Wyborczą, w skład której weszli uczniowie różnych poziomów i różnych typów klas. Komisja miała dbać o prawidłowy przebieg wyborów.

2. Do Komisji Wyborczej wpłynęły cztery kandydatury - startować w wyborach mógł każdy uczeń, bez względu na frekwencję na lekcjach, czy zachowanie. Uczniowie - kandydaci przedstawili Komisji Wyborczej listy poparcia z minimum 40 podpisami, które zebrali wśród swoich koleżanek i kolegów. W obecności Komisji Wyborczej i kandydatów wylosowano miejsca na listach wyborczych poszczególnych kandydatów.

3. Kampania wyborcza czwórki kandydatów trwała tydzień. W trakcie kampanii uczniowie mieli możliwość poznać swoch kandydatów i ich pomysły na lepsze funkcjonowanie społeczności szkolnej.

4. Komisja Wyborcza przygotowała aktualne listy wyborców (listy klas) oraz karty do głosowania. Przygotowano także lokal wyborczy (aulę szkolną) - miejsce, gdzie każdy chętny uczeń mógł spokojnie oddać swój głos na wybranego kandydata.

5. 15 października 2018 roku przeprowadzono wybory do władz Samorządu Uczniowskiego ZS 8. Komisja Wyborcza podliczyła głosy i porządziła protokół wyników wyborów.

6. 16 października, w trakcie akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej zostały ogłoszone wyniki wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. 

Napiszcie kto był zaangażowany w realizację wyzwania (spoza zespołu projektowego)?: 

W realizację wyzwania zaangażowanych była spora grupa osób:

- pięcioosobowa Komisja Wyborcza,

- uczniowie przygotowujący plakaty dotyczące wyborów,

- uczniowie pomagający w organizacji samego dnia wyborów,

- kandydaci,

- czynni wyborcy (uczniowie), którzy 15 października wzięli udział w wyborach i oddali swój głos na wybranych kandydatów.

Co było najtrudniejsze w realizacji wyzwania?: 

Każdy rok szkolny w ZS 8 rozpoczyna się od miesięcznych praktyk uczniów wszystkich klas trzecich. W ciągu całego miesiąca uczniowie tych klas odbywają praktyki zawodowe poza szkołą. Z uwagi na ich nieobecność wszelkie działania związane z wyborami do władz Samorządu Uczniowskiego rozpoczynają się właściwie w październiku. Mimo ograniczeń czasowych (stosunkowo krótkiej, bo tygodniowej kampanii wyborczej) udało nam się zorganizować i sprawnie przeprowadzić wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.

Co Wam się udało/uważacie za sukces związany z realizacją tego wyzwania?: 

Sukcesem naszych wyborów było duże zainteresowanie ze strony uczniów - wyborców, o czym świadczy wysoka frekwencja.

Zdjęcia dokumentujące realizację wyzwania: 
Dodatkowe informacje: 

1. Wybory do władz Samorządu Uczniowskiego odbyły się 15.10.2018 roku. Oddano 473 głosy, co stanowi 77% frekwencję. Na oddane głosy złożyło się 396 głosów ważnych i 77 głosów nieważnych.

    Pierwsze miejsce zdobyła Karolina Szubert - uzyskała 176 głosów, co oznacza 44% poparcie.

    Drugie miejsce zdobył Szymon Bogucki - uzyskał 127 głosów, co oznacza 32% poparcie.

2. Regulamin Samorządu Uczniowskiego został zaktualizowany w bieżącym roku szkolnym. Zmieniono stan liczby członków ze względu na bardzo duże zainteresowanie pracą w Samorządzie Uczniowskim.

Status: 
Zaakceptowane
Komentarze: 

Dzień dobry,

dziekuję za uzupełnienie relacji o niezbędne dane. Macie bardzo dobrze spisaną ordynację wyborczą: jest bardzo informatywna i konkretna. Zorganizowanie wyborów przed praktykami na pewno jest dużym wysiłkiem, gratulacje, że wszystko Wam się udało, a chętnych do pracy jest coraz więcej! Co do frekwencji - ona jest średnia/dobra. Zachęcam Was do zapoznania się z licznymi pomysłami na kampanie profrekwencyjne i może w przyszłym roku szkolnym przekroczy ona 80%. 

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w realizacji innych obszarów, Joanna

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Droga grupo,

przed odniesieniem się do Waszej relacji, należy ją poprawić:

  • Zamieśćcie link do ordynacji wyborczej (regulaminu samorządu), czyli dokumentu zawierającego zasady głosowania
  • Kiedy odbyły się wybory, ile osób głosowało i jaka była frekwencja (jeśli braliście udział w akcji “Samorządy Mają Głos”, umieśćcie link do relacji z głosowania na platformie).

Pozdrawiam, Joanna Gus