Obrazek użytkownika Zespół Szkół Nr 8 im. Stanisława Staszica
Które wyzwanie z obszaru "Komunikacja i media" wybraliście do realizacji?:
2. Wprowadzamy stały sposób komunikacji między uczniami i władzami.

Na spotkaniach Samorządu Uczniowskiego zastanawialiśmy się, jak usprawnić komunikację pomiędzy uczniami w naszej szkole a władzami SU. Niektórzy twierdzili, że nie ma takiej potrzeby, jednak większość zgadzała się, że lepszy i szybszy kontakt jest obecnie niezbędny. Padały różne pomysły (skrzynka na uwagi i problemy, systematyczne spotkania władz SU z pozostałymi uczniami), jednak zwyciężył pomysł utworzenia grupy na Facebook: "Uczniowie ZS8". Ustaliliśmy, że będą mogli korzystać z niego wszyscy aktualni uczniowie Zespołu Szkół Nr 8 oraz nauczyciele uczący w naszej szkole - by wszyscy zainteresowani mieli szybki i łatwy dostęp do bieżących informacji. Doszliśmy także do wniosku, że będzie to grupa zamknięta, by niepowołane osoby nie śledziły naszej facebookowej aktywności i tematyki tam poruszanej. Ustaliliśmy, że grupa będzie służyła uczniom i sprawom dotyczącym Szkoły - będą o to dbać administratorzy grupy.

Podjęliśmy następujące działania:

1.Wyznaczyliśmy 3 uczniów - administratorów grupy "Uczniowie ZS8" (1 uczennica z klasy drugiej i 2 uczniów z klasy 1).

2.Sformułowaliśmy regulamin grupy (w załączeniu).

3.Poinformowaliśmy wszystkich uczniów i nauczycieli w szkole o nowym kanale komunikacji (członkowie SU informowali uczniów o nowej inicjatywie chodząc po klasach, nauczyciele dostali informację drogą mailową).

4.Zachęcaliśmy koleżanki i kolegów do przystąpienia do grupy także drogą elektroniczną - ten kanał komunikacji rozumiemy najlepiej.

Od momentu gdy wszystkie wstępne działania mamy za sobą, na bieżąco nadzorujemy stronę, odpowiadamy na pytania uczniów szkoły, informujemy o działaniach SU. Staramy się, by informacje płynęły w dwie strony.

Oprócz członków SU zaangażowanych w przygotowanie i utworzenie grupy oraz trzech administratorów grupy, w realizację wyzwania zaangażowanych jest wielu uczniów naszej szkoły. Aktualnie w grupie "Uczniowie ZS8" mamy 458 członków. Liczba ta stale się powiększa, ponieważ w szkole mamy 615 uczniów.

Z realizacją wyzwania wiążą się następujące problemy:

- bieżące śledzenie aktywności uczniów i odpowiadanie na ich pytania, problemy, sugestie. Niektóre pytania wymagają konsultacji z dyrekcją szkoły (np. kwestie dodatkowych godzin z przedmiotów maturalnych) lub kierownikiem administracyjnym (np. dodatkowe miejsce do spędzania przerw w szkołach, czy otwarcie dodatkowego korytarza łączącego nowy i stary budynek szkoły),

- usunięcie bądź zablokowanie użytkownika, który nie przestrzega regulaminu,

- próby pozyskania kolejnych uczniów szkoły - jeszcze około 157 uczniów nie dołączyło do naszej grupy. Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie wszyscy są zainteresowani takim kanałem komunikacji.

Nasza społeczność grupowa liczy sobie już 458 członków - uważamy to za nasz sukces. Uczniowie zauważyli, że można za pośrednictwem naszej grupy dowiedzieć się o aktualnych działaniach podejmowanych przez SU. Mogą szybko porozumieć się z większą grupą koleżanek i kolegów w kwestiach dotyczących całej społeczności szkolnej. Mają możliwość zadać pytanie, czy podać pomysły dotyczące spraw szkoły. Jeśli tylko będzie to możliwe, Samorząd Uczniowski będzie się starał wdrożyć owe pomysły w życie szkolne.
Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Grupa facebook regulamin.doc (22KB)

dzięki za dodanie relacji! Świetnie, że postanowiliście usprawnić komunikację poprzez nowe narzędzie dostosowane do potrzeb odbiorców. Przestrzeń internetowa, w tym facebook dają ku temu dużo możliwości. Podoba mi się to, że utworzyliście regulamin, jasne zasady oraz ustanowiliście administratorów strony, którzy pilnują porządku. Zaprosiliście uczniów i uczennice do korzystania z nowej grupy, co jest bardzo ważne i doceniam Wasze staranie, by znalazło się w niej jak najwięcej uczniów. Dobrze, że macie świadomość, że nie do wszystkich trafia taki sposób komunikacji, dlatego warto pamiętać o tym, by w przestrzeni szkoły nadal dobrze funkcjonowały inne środku przekazu i dawały możliwości zdobycia informacji o działaniach SU oraz przekazania pomysłów także tym, którzy nie korzystają tak z facebooka (np. skrzynka pomysłów, dyżury, ogłoszenia w klasach) - warto dbać o te sposoby nadal!

Odnośnie regulaminu - warto, aby zanim wyrzucicie lub zablokujecie kogoś, udzielać danej osobie ostrzeżenia/upomnienia, np. 2 czy 3 upomnienia przed usunięciem z grupy. Przy upomnianiu warto dodać informację, co osoba zrobiła niewłaściwie i jakie to przyniesie konsekwencje w przypadku powtórzenia sytuacji. Myślę, że może to zapobiec pochopnemu wyrzucaniu z grupy bez dostatecznej informacji, co dana osoba zrobiła źle. Warto również takie przypadki ostrożnie konsultować w szerszym gronie, by takie usuwanie, które jest wykluczaniem nie było zbyt pochopne, zwłaszcza że sprawdzacie posty przed publikacją, więc nic niepożądanego nie powinno się pojawić. Może jakieś czasowe blokady raczej. Rozważcie proszę tę kwestię.

Świetnie, że dajecie możliwość dla wszystkich uczniów i uczennic do wypowiedzi, podania swoich pomysłów i ogłoszeń. Bardzo istotne jest to, że konsultujecie pomysły z dyrekcją. Warto w przypadku odpowiedzi odmownej podać także ten powód osobie, która go zaproponowała, by uczeń wiedział, że jest wysłuchany i dlaczego jego pomysł nie może być zrealizowany. Może wprowadzicie taką praktykę?

NIemniej ogromne gratulacje! Udało Wam się stworzyć grupę, w której jest znaczna część społeczności szkolnej - nie ustawajcie w działaniu, by dołączyło jeszcze więcej osób! Brawa za techniczne przygotowanie i prowadzenie! laugh Trzymam kciuki, by grupa rzeczywiście pomogła w Waszej komunikacji z uczniami. Powodzenia i serdeczne pozdrowienia! smiley