Obrazek użytkownika Publiczna Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Suchowoli
Super Relacja:
Które wyzwanie z obszaru "Działania uczniów" wybraliście do realizacji?:
3.Organizujemy dzień/noc integracyjną dla uczniów szkoły, podczas której każda klasa jest odpowiedzialna za przygotowanie poszczególnych elementów wydarzenia

Już na pierwszych zebraniach SU dotyczących zapoznania się z „Obszarami i Wyzwaniami” „Szkoły Demokracji” najbardziej do gustu przypadł uczniom pomysł zorganizowania nocy integracyjnej w szkole (uczniowie tylko z opisu domyślali się, że to świetna zabawa, gdyż do tej pory nigdy w naszej szkole nie były organizowane tego typu wydarzenia) .

W realizacji tego zadania utwierdziły nas też liczne zapytania dotyczące „Nocki w szkole” – wyjęte ze skrzynki pytań „Zapytaj Samorząd”.

Pierwszym krokiem było uzyskanie zgody Pani Dyrektor oraz wybranie dogodnego terminu. (doszliśmy do wniosku, że czas zbliżającego się nadejścia wiosny będzie najlepszy- z 22.03-23.03.2019 r. od 17.00 do 9.00)  .Musieliśmy sporządzić niezbędną dokumentację (regulamin, program itp.).

Przy realizacji zadania przyjęliśmy  następujące cele:

- integracja uczniów, pogłębianie przyjacielskich relacji,
- umacnianie więzi ze szkołą, szkoła jako drugi dom jako miejsce beztroskiego dzieciństwa a nie tylko nauki i rozwoju,
- ciekawe spędzenie wolnego czasu , pokazanie szkoły z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami i pełną głową pojęć oraz informacji, ale także miejsca, gdzie można coś zorganizować, dobrze się bawić i miło spędzić czas, przy okazji poznając się nawzajem i integrując.

Następnie każda klasa miała się zastanowić nad przebiegiem wydarzenia – spisać propozycje na kartce i przekazać Samorządom Klasowym. Wizja „Nocki w szkole” była prawie identyczna w każdej klasie, dlatego członkowie SU zebrali wszystkie pomysły i stworzyli jeden wspólny plan wydarzenia – program.

Wspólny plan zawierał ogólne punkty wydarzenia np. 1. Rozgrywki sportowe (wszyscy się bardzo cieszyli i nie mogli się doczekać, kiedy ta chwila nadejdzie, więc nie było żadnych kłótni przy wyborze np.  w co zagramy? jaki film obejrzymy? – zdecydowało głosowanie).  Każda klasa miała swój przydział obowiązków oraz była odpowiedzialna za przyniesienie  z domu swoich ulubionych  „planszówek” oraz wypisanie zadań do wykonania w grze integracyjnej.

Ostatnim krokiem było zebranie odpowiedniej liczby opiekunów oraz poinformowanie wszystkich  o terminie nocki i  zapoznanie się z regulaminem wydarzenia .

„Nocka w szkole” rozpoczęła się o godz. 17 w piątek 22 marca b.r., a zakończyła o szarym poranku dnia następnego. Każdy uczestnik przybył do szkoły wyposażony m.in. w śpiwór,  niezbędny prowiant oraz dużą porcję dobrego humoru.

W sali gimnastycznej rozgrywały się wielce emocjonujące mecze siatkówki. W sali nr 4 dla kinomanów urządzony został wieczór filmowy, a dla wszystkich głodomorów zaserwowana została smakowita pizza.

W sobotni poranek uczniowie – nieco jeszcze zaspani po nocnych atrakcjach, ale bardzo zadowoleni – powrócili do swoich domów.

Mamy nadzieję, że wydarzenie „Nocka w szkole” na stałe zagości w kalendarzu imprez naszej szkoły.

Dyrektor Szkoły, wychowawcy i inni nauczyciele oraz pozostali uczniowie.

Ogólnie nie było większych problemów- wszyscy mieli przydział obowiązków (każda klasa była odpowiedzialna za przygotowanie i realizację swoich pomysłów). Jednak problem pojawił się, gdy już wszystko było prawie zaplanowane (program nocki) a tu okazało się, że zapomnieliśmy, że 22 marca to piątek i to w okresie Wielkiego Postu. Dlatego wspólnie uznaliśmy, że musimy jednak zrezygnować z części atrakcji takich jak: dyskoteka (zabawy taneczne) i ognisko ;(

Ogromnym sukcesem według nas było zaangażowanie we wspólne ustalanie programu wydarzenia. Uczniom się to bardzo podobało, że mogą decydować jak rozplanować czas podczas nocki (chociaż największą atrakcją był sam fakt  nocy poza domem i to jeszcze w szkole- niektórzy nawet postawili sobie za cel, że „nie zmrużą oka” przez całą noc;) . Nie słyszeliśmy niezadowolonych głosów, wszyscy świetnie się bawili i już nie mogą doczekać się na kolejną „Nockę w szkole”. Sukcesem był też  czas spędzony bez telefonów komórkowych i komputera.

Inne pliki związane z realizacją wyzwania:
  1. 1. Program.docx (14KB)
  2. 2. Regulamin podpisy uczniow.docx (14KB)

z radością czytałam opis Waszego wydarzenia i tego, jak je zorganizowaliście, bo poszło Wam wspaniale! laugh Po pierwsze wybraliście wyzwanie popierając je sugestiami od uczniów, co jest bardzo dobrą praktyką. Gdy organizujemy coś w szkole, warto wcześniej zapytać o zdanie uczniów - to przecież dla nich to robicie! Wybraliście termin i zadbaliście o formalny aspekt wydarzenia - regulamin i program - kolejny dobry krok! Dobrze, że określiliście jasne cele, które jednocześnie stanowić mogły motywację. Doceniam, że przy opracowywaniu programu zapytaliście o pomysły każdą klasę. Dzięki temu uczniowie mogli poczuć, że mają wpływ i to jest bezcenne. Macie rację - to z pewnością Wasz sukces! Podoba mi się to, że atrakcje były bardzo różnorodne i każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zaangażowaliście w działanie (przygotowanie) również samych uczniów i to jest ważne.

Udało Wam się zorganizować świetne wydarzenie! Dzięki za fotki, które pokazują, że Nocka przyniosła Wam wiele atrakcji i pozytywnych wrażeń! Zaangażowaliście w jego przygotowanie społeczność szkolną i jak piszecie - efektem było mnóstwo dobrej zabawy. Mam nadzieję, że osiągneliście postawione cele i że był to dla Was niezwykły czas integracji! Życzymy Wam mnóstwo radości także przy kolejnych wspólnych działaniach. Pozdrawiamy i powodzenia! smiley